Materiał Partnera Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne podróżnych i jak im zapobiegać?

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne podróżnych i jak im zapobiegać?

Z roku na rok coraz chętniej wyjeżdżamy za granicę. Celem naszych podróży staje się coraz więcej krajów o odmiennym klimacie i warunkach środowiskowych. Przed wyjazdem w podróż do innej strefy klimatycznej powinniśmy dowiedzieć się, jakie dolegliwości podróżnych są charakterystyczne dla danego miejsca, przygotować się na nie, a także przyjąć szczepienia ochronne. 

Po pierwsze: zapobiegać

Każdy podróżnik doskonale wie o tym, że najlepiej podczas wyjazdów i po powrocie po prostu nie chorować. Warto więc przed wyjazdem skrupulatnie przejrzeć najlepsze przewodniki, porozmawiać z ludźmi, który dobrze znają kraj i region, do którego się wybieramy. Dzięki powszechnej dostępności informacji jesteśmy w stanie przygotować się w stu procentach na większość różnych typowych dla pobytu w danym miejscu dolegliwości. Przed wyjazdem w kraje tropikalne koniecznie odwiedź lekarza i dowiedz się, jakie szczepienia ochronne powinieneś przyjąć, aby uniknąć przykrych konsekwencji wyjazdu. Program szczepień zależy od tego, jakie szczepienia pacjent przyjmował w swoim życiu, listę zalecanych szczepień sporządza więc lekarz. Niektóre z nich są obowiązkowe. Takie usługi oferuje Tatrzańska NZOZ Przychodnia

Szczepienia, które najczęściej przyjmują dorośli przed podróżą to: 

 
 • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
 • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
 • szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi
 • szczepienie przeciwko poliomyelitis (chorobie Heinego-Medina)
 • szczepienie przeciwko durowi brzusznemu
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie
 • szczepienie przeciwko cholerze
 • szczepienie przeciwko meningokokom (w niektórych sytuacjach to szczepienie jest obowiązkowe)
 • szczepienie przeciwko żółtej gorączce (w niektórych sytuacjach to szczepienie jest obowiązkowe)
 • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
 • szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu
 • szczepienie przeciwko odrze

Lekarze specjalizujący się w medycynie tropikalnej zalecają także przyjęcie profilaktycznej chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej. Leki, które do tego służą i są rekomendowane przez CDC i WHO to: atovaquone, czyli proguanil, doksycyklina, meflochina i chlorochina. 

Na co chorujemy podczas podróży i po powrocie?

Najczęstsze dolegliwości, jakie nam towarzyszą podczas podróży to zaburzenia układu pokarmowego. Na pewno znasz termin ”klątwa Faraona”, odnoszący się do ostrej biegunki, która utrzymuje się przez kilka dni po przybyciu do miejsca o innych warunkach środowiskowych. Po powrocie zaś czasem pojawia się u podróżnych biegunka przewlekła, która trwa około 4 tygodni i jest ona spowodowana przez pasożyty. Najczęściej jednak biegunki podróżne mają podłoże bakteryjne (Escherichia Coli). Ze względu na to zalecane jest przyjmowanie leku Xifaxan, który działa przeciwbakteryjnie. Należy pamiętać, że zbyt długie stosowanie leków zapierających utrudnia usuwanie toksyn, trzeba je więc stosować ostrożnie. 

Druga grupa dolegliwości to zmiany skórne, które najczęściej są spowodowane ukąszeniami owadów i rozdrapywanie ich, przez co może tworzyć się nadżerka. Warto więc uzbroić się w preparaty przeciwkomarowe, spodnie z długimi nogawkami i koszule z długim rękawem, jeśli wybieramy się w miejsca blisko zbiorników wodnych. 

Wśród podróżnych powracających z krajów tropikalnych mogą pojawić się stany gorączkowe niewiadomego pochodzenia, warto wtedy przeprowadzić testy na malarię.

Opracowanie:

Podziel się