Materiał Partnera Jakie są główne przyczyny nieświeżego oddechu?

Jakie są główne przyczyny nieświeżego oddechu?

Przykry zapach wydobywający się z jamy ustnej potrafi być bardzo krępujący. Próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem za pomocą środków dostępnych w sklepach i aptekach – choć wstępnie przynoszą pewne rezultaty – to jednak nie są one w pełni satysfakcjonujące. Aby skutecznie zaradzić kłopotliwej sytuacji, najpierw trzeba określić przyczynę. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Nieświeży oddech a choroby układu trawiennego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieprzyjemna woń wydobywająca się z ust, ma swoje początki bezpośrednio w źle funkcjonującym układzie pokarmowym. Doskonały przykład stanowią tutaj m.in. choroba wrzodowa żołądka, ostry nieżyt przewodu pokarmowego, a także zapalenie błony śluzowej. Pacjenci dość często zmagają się również ze zbyt małą ilością enzymów wydzielanych przez wątrobę i trzustkę. W ostatnim z wymienionych przypadków spożywany pokarm – bez względu na jego rodzaj – zaczyna po prostu gnić, co stanowi bezpośrednią przyczynę nieświeżego oddechu.

Cuchnące gazy powstają też wtedy, kiedy osoba cierpi na grzybicę przewodu pokarmowego lub zakażenie bakteriami beztlenowymi. Jako że brzydki zapach da się wyczuć zarówno przy wdychaniu, jak i wydychaniu powietrza, już pierwsze symptomy powinny zasugerować, że trzeba udać się do gastrologa. Im szybsza będzie reakcja ze strony pacjenta, tym większe szanse na szybkie i bezinwazyjne poradzenie sobie z problemem. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z higieną jamy ustnej?

Badania statystyczne udowadniają, że za pojawienie się nieświeżego oddechu w aż 90% odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zaniedbywanie kwestii związanych z prawidłowym i regularnym myciem zębów prowadzi niestety to pojawienia się poważnych chorób. Wyjątkowo często spotkać można się przede wszystkim z kamieniem nazębnym. Biorąc pod uwagę, że składa się on z resztek jedzenia oraz żerujących na nich bakterii, łatwo wywnioskować, skąd bierze się nieprzyjemny zapach. Kamień nazębny jest jednak niezwykle twardy.

Jeżeli płytka taka nagromadzi się w nadmiarze, to jej usunięcie za pomocą szczoteczek lub nici, staje się niewykonalne. Za jedyną skuteczną metodę uznaje się tutaj zabieg piaskowania, który jest nie tylko bardzo skuteczny, ale przede wszystkim bezbolesny. Aby go wykonać, wystarczy skorzystać z oferty przygotowanej przez pracowników Gabinetu Stomatologicznego prowadzonego przez Mirosławę Szczupak. Usunięcie kamienia z powierzchni zębów pozwala na kilka lat zapomnieć o nieświeżym oddechu. Trzeba również podkreślić, iż jest to zabieg tani. Jego ceny wahają się od około 100 do 250 złotych.

Opracowanie:

Podziel się