Artykuł sponsorowany Jakie metody wykorzystuje się przy badaniu słuchu?

Jakie metody wykorzystuje się przy badaniu słuchu?

Słuch jest bardzo delikatnym zmysłem i w prosty sposób można go uszkodzić. Niestety uszkodzenie to ujawnia się dopiero po wielu latach, kiedy to zaczynamy słyszeć gorzej lub też wcale. Bardzo ważna jest profilaktyka, jednak niewielu z nas o niej pamięta. W końcu nie idziemy na koncert po to, by mieć w uszach zatyczki. Badanie słuchu warto jednak wykonywać kontrolnie. Jak one wyglądają?

Badania subiektywne i obiektywne

Subiektywne badania słuchu wykonuje się przy pomocy osoby badanej, zaś obiektywne wykonywane są przez profesjonalny sprzęt i nie wymagają czynnego udziału pacjenta. Powinny je wykonać przede wszystkim osoby, które zaobserwowały u siebie znaczne pogorszenie słuchu w ostatnim czasie. A po 50 roku życia badania wykonać powinien każdy. Są one niezbędne do prawidłowego dobrania aparatu słuchowego lub do wdrożenia innej metody terapii. Poniżej znajdują się przykłady wybranych badań.

Otoskopia

Otoskopia nazywana jest inaczej wziernikowaniem ucha. Jest jednym z podstawowych badań, które zleci lekarz pacjentowi, który skarży się na ból ucha. Do wykonania otoskopii niezbędny jest otoskop, który dobiera się zależnie od szerokości kanału usznego osoby badanej. Otoskop emituje światło dzięki czemu możliwa jest dokładna ocena stanu ucha środkowego.

Tympanometria

Za pomocą tego nieinwazyjnego badania lekarz może zmierzyć odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym. Tympanometrię zleca się przy podejrzeniu niedosłuchu oraz w stanach niedowładu nerwu twarzowego. Badanie to nie należy do bolesnych.

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna jest badaniem, które umożliwia zlokalizowanie przyczyny niedosłuchu. Aby przeprowadzić ją w odpowiedni sposób muszą zostać spełnione określone warunki. Audiometrię tonalną wykonuje się odizolowanym oraz wytłumionym pomieszczeniu. Z audiometru do specjalnych słuchawek emitowany jest dźwięk. Za każdym razem kiedy pacjent go usłyszy, musi to zgłosić lekarzowi. Odpowiedzi mierzone są w poszczególnych częstotliwościach i natężeniach dźwięków. Wynikiem badania jest audiogram, który dokładnie obrazuje schorzenie słuchu oraz rodzaj jego upośledzenia. Na tej podstawie lekarz decyduje o doborze odpowiedniego aparatu słuchowego. Audiometrię tonalną wykonać możemy np. w Auris w Olsztynie. Jest ona bezpłatna dla osób, które zamierzają zaopatrzyć się w tym miejscu w aparat słuchowy.

Audiometria słowna

Audiometria słowna stanowi uzupełnienie audiometrii tonalnej. Dzięki niej można ocenić, w jaki sposób osoba badana rozumie mowę słyszaną. Możliwe jest wtedy sprawdzenie, czy pacjent ma problemy w komunikacji z innymi w codziennym życiu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas