Artykuł sponsorowany Jakie badania wykonują lekarze medycyny pracy w przychodni Medan?

Jakie badania wykonują lekarze medycyny pracy w przychodni Medan?

Zgodnie z prawem każda osoba przed rozpoczęciem pracy na konkretnym stanowisku musi przejść specjalistyczne badania z zakresu medycyny pracy. Na ich podstawie lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych warunkach. Jakie dokładnie badania w tym zakresie są wykonywane w przychodni Medan? Kiedy jeszcze trzeba zgłosić się do lekarza medycyny pracy? Wyjaśniamy.

Kto i kiedy musi odwiedzić lekarza medycyny pracy?

Każdy pracownik, który podpisuje umowę i rozpoczyna pracę, otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania z zakresu medycyny pracy. Wykonywane między innymi w prywatnej przychodni Medan, znajdującej się w Jarocinie, stanowią pewnego rodzaju badania profilaktyczne, których celem jest potwierdzenie, czy zatrudniana osoba faktycznie może podjąć pracę na określonym stanowisku. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodów, gdzie podczas pracy występują warunki zagrażające zdrowiu. Badania medycyny pracy, są obowiązkowe również, jeśli pracownik zmienia dotychczasowe stanowisko. Nawet gdy ma to miejsce w obrębie jednej firmy. Jedyna sytuacja, kiedy wykonanie badań z zakresu medycyny nie jest konieczne to jeśli pracownicy są ponownie zatrudniani u tego samego pracodawcy, np. w formie przedłużenia zatrudnienia.

Rodzaje badań z zakresu medycyny pracy

Zgodnie z prawem pracodawca nie może pozwolić pracownikowi na wykonywanie pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego. Jednak trzeba zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje badań medycyny pracy i wykonuje się je z różnych powodów. Przychodnia Medan oferuje:

  • badania wstępne – czyli niezbędne w chwili przyjęcia do pracy i umożliwiające wykonywanie konkretnych czynności związanych z danym stanowiskiem,
  • badania okresowe – zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ma swoją ważność, dlatego badania trzeba powtarzać z częstotliwością zależną od specyfiki wykonywanego zawodu,
  • kontrolne – standardowe badania niezbędne w sytuacji, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Podczas każdej wizyty w przychodni Medan lekarz medycyny pracy zaczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Przede wszystkim zbiera od pacjenta informacje dotyczące: przyjmowanych leków, chorób, przebytych operacji i wypadków lub innych dolegliwości. Z kolei jeśli chodzi o zakres przeprowadzanych badań, ten zależy po pierwsze od specyfiki zajmowanego przez pacjenta stanowiska, a także od tego, czy są to badania wstępne, okresowe czy kontrolne.

Lekarze medycyny pracy z przychodni Medan wykonują podstawowe badania diagnostyczne takie jak – pomiar ciśnienia czy poziomu cukru we krwi, badanie osłuchowe oraz testy psychotechniczne. Natomiast, jeśli to konieczne, później kierują pacjentów do specjalistów na badania okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne, psychologiczne czy też prześwietlenie klatki piersiowej.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas