Artykuł sponsorowany Jakie badania muszą wykonać kierowcy zawodowi?

Jakie badania muszą wykonać kierowcy zawodowi?

Kierowca to bardzo trudny zawód, wymagający sprawności intelektualnej i fizycznej. Przez kilka godzin dziennie zajmuje się transportem ludzi i towarów. Informacje dotyczące kryteriów zdrowotnych, jakie musi spełniać, są jasno określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Jakie podstawowe badania muszą przejść kierowcy zawodowi?

Badania lekarskie kierowców — co ile?

Każdy kierowca, który wykonuje przewóz drogowy, musi przejść badania lekarskie. Potwierdzają one istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy. Do ukończenia przez kierowcę 60 lat wykonuje się je co 5 lat, kiedy kierowca ukończy 60. rok życia, badania musi przeprowadzać co 30 miesięcy. Koszty badań ponosi pracodawca, który zatrudnia kierowcę w swojej firmie.

Co obejmują badania dla zawodowych kierowców?

W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego lekarz stwierdza istnienie lub brak chorób narządu wzroku, słuchu i równowagi, ruchu oraz układu sercowo-naczyniowego. Przeprowadzane są również badania układu nerwowego, przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu oraz cukrzycy i objawów wskazujących na nadużywanie alkoholu.

Badania na kierowcę zawodowego dzieli się na wstępne i okresowe. Wstępne przeprowadza się na początku kariery zawodowej, a okresowe co pięć lat lub 30 miesięcy. Kandydat na kierowcę zawodowego obecnie musi poddać się badaniu u lekarza specjalisty medycyny pracy, mieć oznaczony poziom glikemii oraz wykonane badanie oceniające widzenie zmierzchowe, wrażliwość na kontrast i zjawisko olśnienia.

Badania psychologiczne – jak wyglądają?

Wszyscy kierowcy zawodowi zobowiązani są do przechodzenia okresowych badań psychologicznych. Badanie psychotechniczne składa się z wywiadu oraz wypełnienia odpowiednich kwestionariuszy i testów. Sprawdzeniu podlega również pamięć, spostrzegawczość i uwaga. Kandydat na kierowcę zawodowego musi wykazać się zdolnością koncentracji i logicznym myśleniem. Badania obejmują pracę z takimi urządzeniami jak aparat Piórkowskiego, aparat krzyżowy i miernik czasu reakcji. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego również musi posiadać ważne badania psychologiczne kierowców.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas