Materiał Partnera Jak zapobiegać i leczyć próchnicę zębów?

Jak zapobiegać i leczyć próchnicę zębów?

Próchnica jest jedną z bardzo często występujących chorób zębów nie tylko u dzieci, lecz także u dorosłych. Może mieć łagodny i bardziej agresywny przebieg. W obu przypadkach można ja leczyć, choć zastosowane metody będą się od siebie mocno różniły. Próchnicy można także zapobiegać. W jaki sposób to zrobić i jakie są  metody leczenia w gabinecie stomatologicznym?

Co to jest próchnica?

Próchnica jest chorobą zębów wywołaną przez drobnoustroje mieszkające w jamie ustnej człowieka. Tworzą one nalot na zębach w żółtawym kolorze nazywany płytką nazębną i rozkładają cukry znajdujące się w pożywieniu. Podczas tego procesu wytwarzają się kwasy organiczne, które zmieniają naturalne pH w jamie ustnej, co prowadzi do zakwaszenia i demineralizacji zębów. W wyniku tego na zębach pojawiają się białe plamki świadczące o rozwijającej się próchnicy. W tym stadium rozwoju próchnica jest bardzo łatwa do wyleczenia. Niestety wiele osób ignoruje te objawy, które prowadzą do zniszczenia szkliwa, uszkodzenia zębiny i miazgi. Z czasem biała plamka pod wpływem spożywanego pokarmu zaczyna ciemnieć, zęby mogą boleć, a pacjent odczuwa boleśnie zimne i gorące posiłki i napoje. Pojawia się stan zapalny, który można usunąć podczas leczenia kanałowego.

Jak zapobiegać próchnicy?

Nieleczona próchnica może prowadzić do chorób ogólnoustrojowych, takich jak: schorzenia nerek, stawów, kości, układu sercowego i problemów okulistycznych. W niektórych przypadkach może wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Aby uniknąć zachorowania, należy wdrożyć działania profilaktyczne. Trzeba unikać pokarmów bogatych w cukry, ograniczyć spożycie przekąsek i słodyczy oraz ograniczyć działanie słodkich napojów na zęby. Co najmniej dwa razy dziennie należy dokładnie szczotkować zęby, a przestrzenie pomiędzy nimi oczyszczać za pomocą nici dentystycznych. Równie ważne są regularne kontrole u dentysty i natychmiastowe usuwanie wszelkich oznak pojawienia się próchnicy.

Jak leczyć próchnicę?

W przypadku pierwszych objawów próchnicy lub jej zaawansowanego stopnia należy udać się do dentysty. W Indywidualnej Praktyce Stomatologicznej Czesława Anusewicza ze Słubic pacjent uzyska pomoc w zapobieganiu i leczeniu próchnicy. Najważniejszym celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieganie dalszemu rozwojowi próchnicy. Chorobę we wczesnym stadium można pokonać za pomocą ozonu bez konieczności usuwania tkanek zęba lub przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów wspomagających remineralizację tkanek. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy stomatolog musi usunąć chore tkanki i zastosować wypełnienie. Zmiany chorobowe w miazdze wywołujące stany zapalane należy usuwać podczas leczenia kanałowego. Dla komfortu pacjenta dentysta może zastosować znieczulenie miejscowe, które zmniejszy odczuwany ból.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas