Artykuł sponsorowany Jak wyglądają testy psychologiczne dla kierowców?

Jak wyglądają testy psychologiczne dla kierowców?

Badania psychologiczne są bardzo ważne w przypadku zawodowych kierowców. Zwłaszcza tych, którzy zajmują się transportem osób, gdyż ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Mają one na celu nie tylko przetestować podstawową sprawność umysłową, ale też koordynację ruchu, spostrzegawczość oraz wykonywanie czynności w stresujących warunkach. Na czym polega badanie?

Kto musi wykonać testy?

Testy psychologiczne są obowiązkiem osób, które przystępują do starania się o prawo jazdy kategorii C, C+ oraz E. Uprawnienie do prowadzenia samochodów osobowych nie wymaga wykonania psychotestów, z wyjątkiem osób, które pracują jako kierowca:

  • Pojazdów służbowych – badanie jest krótsze i tańsze, odbywa się w myśl ustawy o medycynie pracy.
  • Kierowcy na etacie – TAXI oraz pojazdów uprzywilejowanych.

 Jeśli jest się kierowcą zawodowym, konieczne będzie regularne powtarzanie badań. Należy robić je co 5 lat do momentu ukończenia 60. roku życia. Następnie czas skraca się i raz wykonane testy są ważne zaledwie przez 30 miesięcy. Ma to na celu wychwytywanie ewentualnych problemów i zachwiań, które mogłyby wpływać na bezpieczeństwo kierowcy lub pasażerów. Do wykonania testów psychologicznych może skierować również starosta lub policja.

Część teoretyczna testu

Testy psychologiczne dla kierowców można wykonać w Prywatnym Gabinecie Psychologicznym w Kaliszu. Pierwsza część składa się z pytań i odpowiedzi, które mają na celu zbadanie osobowości kierowcy oraz zadań na myślenie i uwagę. Do niej zaliczają się również testy logiczne, potocznie nazywane „książeczką” lub „obrazkami”. Wybiera się dopasowane fragmenty, które zostały wycięte z całości. Wbrew pozorom, testy wcale nie są trudne. Polecenia są łatwe i przygotowane w taki sposób, aby każdy mógł je zrozumieć już po wykonaniu pierwszego przykładu. W razie jakichkolwiek wątpliwości psycholog może udzielić pomocy i wyjaśnić, w jaki sposób rozwiązać dany typ zadań.

Część praktyczna testu

Kolejnym etapem będą badania na aparatach. Przy ich pomocy mierzy się przede wszystkim refleks, zręczność oraz ogólne tempo pracy. To bardzo ważne w przypadku kierowców, gdyż prowadzenie pojazdu często wiąże się z wykonywaniem nagłych manewrów. Obsługa aparatów jest bardzo łatwa, polega na naciskaniu przycisków stopą lub dłonią w odpowiedzi na dany sygnał – dźwiękowy lub świetlny. Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Ważne jest, aby być wypoczętym i zabrać ze sobą dowód osobisty oraz skierowanie na badania i prawo jazdy (jeśli je posiadasz). Osoby noszące okulary powinny również zabrać je ze sobą, w przeciwnym razie wynik może okazać się niemiarodajny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas