Artykuł sponsorowany Jak wyglądają badania psychologiczne na broń?

Jak wyglądają badania psychologiczne na broń?

Jeśli planujesz zakup broni lub będziesz z niej korzystać w ramach pracy, musisz uzyskać pozwolenie na broń, wydawane wyłącznie osobom, które pozytywnie przeszły szereg określonych przepisami prawa badań lekarskich, potocznie zwanych badaniami na broń. W ich skład wchodzi również badanie psychologiczne. Przekonaj się, jak dokładnie przebiega i co warto o nim wiedzieć.

Gdzie przeprowadza się tak zwane badania na broń? 

Badania lekarskie, jakie musisz przejść, starając się o pozwolenie na broń lub jego przedłużenie o 5 kolejnych lat, obejmują ogólną ocenę stanu zdrowia. Poza tym konieczne jest badanie psychologiczne. Co ważne, możesz się im poddać wyłącznie w placówkach, w których pracują lekarze czy psychologowie uprawnieni do wykonywania tego typu badań, takich jak np. Pracownia psychologiczna „Psychotest” w Lublińcu i Tarnowskich Górach.

Co obejmuje badanie psychologiczne i dlaczego jest niezbędne? 

Badanie psychologiczne osób chcących uzyskać pozwolenie na broń ma na celu wykluczenie istnienia przeciwwskazań do posługiwania się bronią palną takich jak zaburzenia psychiczne, uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, znacznie ograniczona sprawność psychofizyczna i wiele innych. 

Test przeprowadzany przez wykwalifikowanego psychologa obejmuje zatem ocenę poziomu umysłowego, dojrzałości społecznej i emocjonalnej oraz osobowości z naciskiem na reakcje i zachowanie w sytuacjach trudnych i stresujących. Samo badanie składa się z dwóch części – rozmowy z psychologiem, czyli szczegółowego wywiadu psychologicznego, oraz wypełniania specjalistycznych kwestionariuszy

Do badania nie musisz specjalnie się przygotowywać, na dwa dni wcześniej trzeba jednak unikać alkoholu i innych używek wpływających na świadomość. Na umówione wcześniej badanie na broń zabierz dokument tożsamości i ewentualnie okulary, jeśli używasz ich do czytania.

Ile czasu trwa test na broń i jak długo czeka się na wyniki? 

Trudno dokładnie określić czas trwania badania psychologicznego, ponieważ zależy on w dużej mierze od twojego tempa pracy w wypełnianiu kwestionariuszy i udzielaniu odpowiedzi na pytania. Zwykle całość trwa maksymalnie dwie i pół godziny. Badanie kończy przedstawienie wyników i wydanie orzeczenia psychologicznego. Jeśli jest pozytywne, możesz złożyć je razem z wnioskiem we właściwym organie policji. Jeśli nie, przysługuje ci prawo do odwołania się od jego wyniku – wówczas przeprowadzony zostanie kolejny test, którego rezultat będzie ostateczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas