Artykuł sponsorowany Jak wygląda zabieg usunięcia gradówki?

Jak wygląda zabieg usunięcia gradówki?

Gradówka to rodzaj ropnia, który tworzy się pod górną lub dolną powieką. Jest wyczuwalna w dotyku i zazwyczaj powoduje jedynie dyskomfort. W skrajnych przypadkach może jednak rozwinąć się zakażenie, które przedostanie się do worka spojówkowego, dlatego gradówki nie należy lekceważyć. Zwłaszcza że zabieg usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie jest inwazyjny.

Czym jest i jak powstaje gradówka?

Zadaniem gruczołów tarczowych, które znajdują się po wewnętrznej stronie powiek, jest natłuszczanie brzegów powiek. Pełnią one rolę swoistych gruczołów łojowych oka, a ich ujście może zostać zablokowane przez wydzieliny oraz obumarłe komórki. W początkowym stadium gradówka przybiera postać niewielkiego stwardnienia, wyczuwalnego pod powieką za pomocą dotyku. Zwykle powoduje dyskomfort oraz uczucie ucisku i kłucia, jednak może być również bolesna. Z czasem gromadząca się wewnątrz treść może spowodować powstanie stanu zapalnego – powieka staje się czerwona oraz obrzęknięta. W przypadku nadkażenia bakteryjnego oraz przebiciu do worka spojówkowego może dojść nawet do zapalenia rogówki.

Gradówka może być mylona z jęczmieniem, jednak w przeciwieństwie do tego typu zmian nie ulega samoistnemu wyleczeniu. Niezbędna jest pomoc okulisty, który zaproponuje leczenie za pomocą maści i kropel z antybiotykami, a jeśli kuracja nie pomoże – zabiegu chirurgicznego.

Zabieg usunięcia gradówki

Chirurgiczne usunięcie gradówki odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura minimalnie inwazyjna i już tego samego dnia pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Chirurg odwija powiekę, a następnie nacina zmianę. Płynna treść znajdująca się wewnątrz gradówki zostaje usunięta. Nacięcie jest na tyle małe, że nie ma konieczności zakładania szwów – po zabiegu zakładany jest jedynie opatrunek na oko, który można zdjąć po kilku godzinach. Po zabiegu usunięcia gradówki można wrócić do normalnych aktywności, choć przez kilka dni należy stosować miejscowo krople i maści z antybiotykiem, aby całkowicie wyeliminować stan zapalny oraz nie dopuścić do wtórnego zakażenia rany. Może pojawić się także niewielkie zasinienie w miejscu podania znieczulenia miejscowego – wyjaśnia specjalista z centrum leczenia chorób oczu PRYZMAT z Gliwic.

Po zabiegu powieka może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona – dolegliwości mijają po kilku dniach.

Zalecenia po zabiegu

Choć usunięcie gradówki jest zabiegiem mało inwazyjnym, przez kilka dni po zabiegu należy zachować ostrożność i stosować zalecone leki, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Przez 7 dni należy uważać, aby do oka nie dostała się woda. Niewskazane jest również wykonywanie przez tydzień makijażu oka. Po usunięciu opatrunku można wrócić do noszenia okularów, jednak z noszeniem soczewek kontaktowych należy się wstrzymać również do około tygodnia. Do prowadzenia samochodu lub lekkiej pracy można wrócić już następnego dnia. W przypadku ciężkiej pracy fizycznej zaleca się wstrzymanie od jej wykonywania na około 7-10 dni.

Powikłania po usunięciu gradówki zdarzają się niezwykle rzadko. Zwykle są to niewielkie krwawienia, które można zatrzymać poprzez delikatny ucisk powieki. Wizyta kontrolna odbywa się w przeciągu 2-4 tygodni od zabiegu, jeśli jednak coś nas zaniepokoi – poszukajmy pomocy u specjalisty szybciej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas