Artykuł sponsorowany Jak wybrać lekarza i pielęgniarkę POZ?

Jak wybrać lekarza i pielęgniarkę POZ?

Ważnym elementem polskiego systemu służby zdrowia jest tzw. Podstawowa Opieka Zdrowotna, która zapewniana jest każdemu ubezpieczonemu obywatelowi, w tym dzieciom. Świadczą ją przede wszystkim przychodnie publiczne, a także NZOZ-y, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W praktyce zatem każda miejscowość w Polsce obsługiwana jest przez przynajmniej jedną placówkę. Pacjenci niezależnie od miejsca zamieszkania mogą zaś zadeklarować korzystanie z opieki medycznej danego ośrodka. Wybrać można również własnego lekarza rodzinnego POZ.

Zakres świadczeń w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Zakres świadczeń w ramach POZ jest bardzo szeroki. Ubezpieczeni mogą korzystać zarówno z pomocy lekarza POZ, położnej i pielęgniarki POZ, jak i też higienistki. Opieka medyczna gwarantowana jest zaś w gabinetach medycznych przechodni, a także uwzględnia wizyty domowe. Ponadto system Podstawowej Opieki Zdrowotnej gwarantuje bezpłatny transport sanitarny oraz w pewnym zakresie refundację przy wypożyczaniu sprzętów medycznych np. dla seniorów czy osób niepełnosprawnych. Podkreślić też warto, że POZ to również świąteczna opieka zdrowotna.

Jeśli chodzi zaś o wizyty lekarskie, pacjenci mają możliwość skorzystania zarówno z szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej pod okiem lekarza, jak i diagnostyki oraz leczenia różnych schorzeń. W przychodniach POZ zazwyczaj działają zatem  gabinety zabiegowe, a niekiedy też laboratoria medyczne. Wiele nowoczesnych ośrodków, zwłaszcza niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej z kontraktami NFZ, wyposażone są w innowacyjne sprzęty diagnostyki obrazowej, a lekarze pierwszego kontaktu kierują pacjentów do poradni specjalistycznych tego samego ośrodka. Tak jest w przypadku przychodni TOSZECKA, która działa w Gliwicach. Prócz poradni POZ dla dorosłych i dzieci działają w niej gabinety okulistyczne, alergologiczne, ginekologiczne, chirurgiczne, a także fizjoterapeutyczne.

W jaki sposób wybrać lekarza POZ?

Każda osoba ubezpieczona i uprawniona do korzystania ze świadczeń NFZ musi wskazać przychodnię, w której będzie korzystała z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Można dokonać tego poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie w domenie gov.pl, ale w większości przypadków pacjenci wypełniają specjalną deklarację w punkcie rejestracji wybranego ośrodka. Nadmienić przy tym należy, iż można, ale nie trzeba dodatkowo wskazywać swojego lekarza POZ oraz pielęgniarkę POZ. Wtedy jednak umawianie wizyt pozbawione będzie możliwości dowolnego wyboru konkretnego specjalisty. Polacy mimo tego coraz chętniej powierzają prowadzenie swojej profilaktyki zdrowotnej i leczenia jednemu zaufanemu medykowi, wypełniając stosowny dokument wyboru lekarza POZ. Pamiętać jednak trzeba, że w niektórych przypadkach placówka może odmówić przypisania wybranego specjalisty. Dzieje się tak w przypadku, kiedy lekarz obsługuje już dużą liczbę pacjentów i mogłoby to ograniczyć dla nich dostęp do swobodnych świadczeń opieki medycznej.

Każdy powinien wiedzieć też, że w przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy na przykład z powodu braku zadowolenia z jakości świadczonej pomocy, pacjent ma prawo do zmiany świadczeniodawcy POZ. Przysługuje ono bezpłatnie dwa razy w roku, a każda kolejna zmiana wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 80 zł.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przychodni POZ?

Przy wyborze przychodni POZ, lekarza POZ i pielęgniarki POZ pacjenci w pierwszej kolejności zwracają uwagę na lokalizację danego ośrodka. Nie to jednak powinno być najważniejsze. Istotne jest zwrócenie uwagi na zakres świadczonych usług danego ośrodka oraz na liczbę specjalistycznych poradni, które przy nim działają. Ponadto warto sprawdzać czas oczekiwania na różnego rodzaju zabiegi i rozszerzoną diagnostykę, a także na czas oczekiwania na wyniki badań.

Wskazując konkretnego lekarza rodzinnego na swojego lekarza POZ, powinno się też wybierać specjalistę, którego doświadczenie, kompetencje oraz podejście do pacjentów nam odpowiada. Poprawna relacja na linii pacjent i lekarz jest bardzo ważna przy diagnostyce oraz leczeniu – zaufanie jest zatem bardzo ważnym czynnikiem wyboru. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas