Artykuł sponsorowany Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Wiele osób uważa, że psychoterapeuta to ta sama osoba, co psychiatra czy psycholog, jednak to błędne. Psychoterapeuta ma inne umiejętności, a przede wszystkim wykształcenie. Jeśli zmagamy się z jakimś problemem, z którym nie radzimy sobie sami, warto udać się do dobrego specjalisty. Jednak na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrze? O tym w dzisiejszym artykule.

Psychoterapeuta - jak wybrać?

Wybierając psychoterapeutę, najlepiej szukać wśród takich, którzy są magistrami psychologii, ale także mają ukończoną szkołę psychoterapii. Oprócz tego warto poczytać opinie o danym specjaliście w Internecie, a także popytać znajomych.

Coaching

Coaching staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jego usług. Coach to inaczej trener rozwoju osobistego, głównym celem takich spotkań jest poznanie i wykorzystanie w pełni swoich możliwości. Psycholog zajmuje się szukaniem źródeł problemu oraz pomaga go rozwiązać, a także pomaga odkryć to, co chcemy osiągnąć w życiu osobistym, jak i zawodowym. Doskonale, kiedy coach jest psychoterapeutą lub, chociażby psychologiem, gdyż nie tylko pomoże nam w rozwoju osobistym, pomoże nam również w rozwiązaniu problemów natury emocjonalnej w razie potrzeby.

Wizyta u psychoterapeuty - jak przebiega?

Każdy z nas jest inny, dlatego też psychoterapeuta musi mieć indywidualne podejście do każdego pacjenta. Niezwykle ważna jest odpowiednia relacja między pacjentem a terapeutą, jest ona możliwa tylko wtedy, kiedy pacjent czuje, że może w pełni zaufać swojemu terapeucie. Na wyjątkowe podejście do każdego pacjenta możemy liczyć w Gabinecie Psychoterapii Anna Czekanowska-Gubska, który mieści się w Gorzowie Wielkopolskim.

Dobry psychoterapeuta przede wszystkim powinien rozumieć (akceptować to, co mówi pacjent), słuchać oraz wspierać go (lecz unikać oceniania i dawania rad). Dzięki temu wszystkiemu jest możliwe zbudowanie relacji opartej na wzajemnym zaufaniu. Bardzo ważne jest samo spotkanie konsultacyjne, podczas którego specjalista dowiaduje się o tym wszystkim, co najistotniejsze i na podstawie tych wszystkich informacji kieruje na odpowiednią terapię.

Wyróżniamy trzy rodzaje terapii, każda z nich wyróżnia się czymś innym. W terapii psychodynamicznej trener jedynie obserwuje pacjenta, jednak bardzo szczegółowo interesuje się tym, co u niego słychać, lecz jego głównym zadaniem jest słuchanie. Natomiast w nurcie zintegrowanym - trener obserwuje i proponuje. A w terapii poznawczo-behawioralnej motywuje do działania.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak widać, aby znaleźć dobrego psychoterapeutę, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Na rynku znajdziemy bardzo wielu specjalistów, jednakże wierzymy, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, dokonanie dobrego wyboru będzie czystą formalnością. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas