Artykuł sponsorowany Jak właściwie dbać o protezę zębową?

Jak właściwie dbać o protezę zębową?

Wiele osób, które z różnych przyczyn nie mają już własnych zębów korzysta z protez zębowych. Umożliwiają one rozdrabnianie pokarmów oraz poprawiają estetykę uśmiechu, co ma ogromne znaczenie w kontaktach z innymi. Niestety nie wszyscy użytkownicy protez wiedzą, jak dbać o nie w odpowiedni sposób. Umieszczenie protezy na noc w szklance z wodą nie zapewni jej skutecznej pielęgnacji. W jaki sposób działać?

Właściwa higiena jamy ustnej

Pacjenci z całkowitą lub częściową protezą nie powinni zapominać o właściwej higienie jamy ustnej. Nawet, jeśli pozostało nam już tylko kilka własnych zębów należy szczotkować je rano i wieczorem, przynajmniej przez dwie minuty. W przypadku całkowitego braku uzębienia trzeba delikatnie wyszczotkować dziąsła i język, gdyż na nich również osiadają i mnożą się bakterie. Dobrze też przepłukać jamę ustną dedykowanym do tego celu płynem lub naparem ziołowym. Najlepiej sprawdzi się w tej roli szałwią bądź rumianek.

Jak informuje specjalista z Pracowni Protetycznej w Grodzisku Mazowieckim – podobnym czynnościom należy poddać protezę zębową. Najpierw trzeba opłukać ją pod strumieniem bieżącej wody, a następnie dokładnie wyszczotkować. Powinniśmy pamiętać przy tym o stosowaniu odpowiednich akcesoriów. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki i pasty do czyszczenia protez zębowych. Tradycyjna pasta do zębów może bowiem powodować uszkodzenie materiału, z którego wykonano protezę. W mikrouszkodzeniach gromadzą się drobnoustroje, które są przyczyną nieświeżego oddechu. Raz w tygodniu można zdezynfekować protezę przy użyciu specjalnych tabletek musujących. Na noc należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wrzucanie protezy do szklanki z wodą tylko sprzyja rozwojowi patogenów.

Systematyczna wymiana protezy zębowej

Wielu pacjentów nosi jedną protezę zębową do końca swoich dni lub do momentu, w którym stanie się ona wyraźnie zniszczona. To niestety duży błąd. Nawet, jeśli stan uzębienia nie zmienia się wraz z upływem czasu, tkanki jamy ustnej ulegają osłabieniu i zanikowi, przez co proteza zębowa przestaje być idealnie dopasowana. Po nową protezę powinniśmy udać się do protetyka zawsze wtedy, gdy przy używaniu starej zaczynamy odczuwać wyraźny dyskomfort i nie zmniejsza go nawet stosowanie preparatów do mocowania protez. Ponadto, gdy wyrób ulegnie uszkodzeniu, należy poddać go naprawie w sprawdzonej pracowni.

Używanie niedopasowanej protezy może też skończyć się podrażnieniem dziąseł lub rozwinięciem się stanu zapalnego. Im jesteśmy starsi, tym organizm trudniej radzi sobie z regeneracją. Bolące dziąsła będą przeszkadzać nie tylko w użytkowaniu protezy, ale też w przyjmowaniu pokarmów. Regularna współpraca z dobrym protetykiem uchroni nas przed podobnymi problemami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas