Artykuł sponsorowany Jak walczyć z zaburzeniami przetwarzania słuchowego u dziecka?

Jak walczyć z zaburzeniami przetwarzania słuchowego u dziecka?

Nie ulega wątpliwości, że zaburzenia zmysłu słuchu u dziecka, w dużym stopniu hamują jego prawidłowy rozwój. Problemy w tej kwestii wywołują trudności z czytaniem, pisaniem czy codzienną komunikacją, zatem rodzą konieczność podjęcia odpowiedniej interwencji. Doskonałym sposobem na usprawnienie funkcji słuchowych jest terapia Neuroflow, która może być prowadzona w domu pacjenta.

Znaczenie zmysłu słuchu w prawidłowym funkcjonowaniu dziecka

Nadmiar bodźców słuchowych jest jednym z symboli współczesnego świata, Utrudnia on wykształcenie właściwych nawyków w zakresie przetwarzania informacji, przez co młode osoby mają problem z ich poprawnym odbiorem oraz analizą. Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza, gdy dziecko cierpi na zaburzenia przetwarzania słuchowego, które występują na poziomie centralnego układu nerwowego. Wówczas przebywanie w trudnych akustycznie warunkach sprawia, że nasza pociecha ma trudności z rozumieniem ustnych poleceń czy dłuższym utrzymaniu uwagi na głosie osoby mówiącej. Tego typu problemy rzutują bezpośrednio na wyniki w nauce, gdyż to w końcu dobry słuch stanowi podstawę efektywnego komunikowania się i uczenia. Nieprawidłowości w odbiorze dźwięków mają też społeczne konsekwencje, utrudniając nawiązanie odpowiednich relacji z rówieśnikami.

Gdzie szukać pomocy dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego?

Jeśli nasze dziecko ma kłopoty z pisaniem, czytaniem,  często sprawia wrażenie nieobecnego i nie potrafi zrozumieć mowy w szumie bądź większym hałasie, warto skonsultować się ze specjalistami. Jedną z placówek, w której można uzyskać profesjonalną pomoc jest Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka z siedzibą w Lublinie. Jej doświadczona kadra w celach diagnostycznych przeprowadzi testy wyższych funkcji słuchowych, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości opracuje zindywidualizowany plan terapii.

Główny element programu w pełni dopasowanego zarówno do wieku, jak i możliwości pacjenta, stanowi trening Neuroflow.  Został on opracowany na podstawie najnowszych badań naukowych z obszaru logopedii, audiologii oraz neurorehabilitacji. Warto wiedzieć, że ćwiczenia mające na celu likwidację zaburzeń świadomości fonologicznej, odbywają się głównie wirtualnie, zatem jedyne co potrzeba do uczestnictwa w programie to sprzęt komputerowy, łącze internetowe oraz słuchawki. Możliwość realizacji terapii w zaciszu domowym redukuje stres dziecka, które w gabinecie nie zawsze byłoby skłonne do współpracy.

Wpływ terapii neuroflow na rozwój dziecka

Jak w praktyce przebiega trening dla osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego? Interaktywna platforma udostępniona pacjentom zawiera ćwiczenia rozumienia mowy w obecności wielu typów bodźców zagłuszających, chociażby śpiewu ptaków czy szumu morza.  Aktywność dziecka nie ogranicza się wyłącznie do słuchania komunikatów. Musi one również odpowiadać na konkretne pytania dotyczącego prezentowanego wcześniej tekstu. Stopień trudności zadań na przestrzeni czasu ulega modyfikacjom, dzięki czemu dziecko systematycznie wyrabia pożądane nawyki, w tym podzielność uwagi i różnicowanie dźwięków. Jeśli chodzi o długość trwania treningu, wynosi on maksymalnie 25 minut. Przeprowadzany 3 razy w tygodniu przez około 8 miesięcy przynosi zdumiewające efekty. Dzieci znacznie szybciej rozwijają mowę, sprawniej się uczą, a ponadto nie mają kłopotów z lokalizacją źródła dźwięków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas