Materiał Partnera Jak uporać się z bólem kręgosłupa?

Jak uporać się z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to jeden z najczęstszych powodów, dla którego decydujemy się na wizytę u fizjoterapeuty. O problemach z kręgosłupem mogą świadczyć takie objawy jak: drętwienie kończyn, ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, wzdęcia czy bolesne miesiączki. Często są one przez pacjentów bagatelizowane, co z czasem pogłębia dolegliwości. Jak sobie z nimi radzić?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Brzmi banalnie, ale wyrobienie u siebie odpowiednych nawyków może w przyszłości uchronić nas przed bólami kręgosłupa. Bardzo ważny jest ruch. Niestety większość z nas odpoczywa w pozycji siedzącej, która dla kręgosłupa nie jest naturalna. Starajmy się ćwiczyć przynajmniej kilka razy w tygodniu, w treningu uwzględniając mięśnie grzbietu. Bardzo dobrym pomysłem jest pływanie, joga czy też aerobik.  Zwróćmy uwagę, by nasza postawa była prosta. Garbienie się jest nie tylko nieatrakcyjne, ale też niezdrowe dla naszych pleców. Ważnym czynnikiem chroniącym nas przed dolegliwościami ze strony układu kostno- szkieletowego jest także odpowiednia dieta. Musi być ona różnorodna i bogata w wapń, który jest głównym budulcem kości. Duże znaczenie ma waga naszego ciała. Osoby otyłe są znacznie bardziej narażone na urazy kręgosłupa. Ma to związek ze zwiększonym jego obciążeniem. Powinniśmy też zwrócić uwagę na materac, na którym śpimy. Najlepiej wypierać te średnio twarde, z wypełnieniem, które potrafi dostosować się do naturalnych krzywizn osi ciała.

Kąpiel- szybka pomoc w bólu

Ciepła i aromatyczna kąpiel ma ogromny wpływ na rozluźnienie mięśni ciała, a co za tym idzie- na łagodzenie bólu. Możemy do niej użyć paru kropli olejków eterycznych, które są powszechnie stosowane w aromaterapii. Do takich należą olejków należą: olejek miętowy, lawendowy czy rozmarynowy. Pomocne mogą okazać się też kąpiele solankowe, które prowadzą do lepszego ukrwienia wszystkim tkanek. Jeżeli jednak kąpiele nie przyniosą ulgi, możemy na bolące miejsca zastosować zimne okłady.

Zabiegi fizjoterapeutyczne polecane przy bólu kręgosłupa

Odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne gwarantują dużą skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Trzeba jednak mieć na uwadze , że działają one głównie na objawy. Nie leczą przyczyny bólu kręgosłupa. To zadanie musimy wykonać sami poprzez porzucenie nieprawidłowych nawyków, które zostały opisane w pierwszej części.  Pani Maria Stoch w prowadzonym przez siebie  Centrum Narządu Ruchu „Kinezis” oferuje indywidualną ofertę rehabilitacji, którą dobiera do każdego, osobliwego przypadku pacjenta. Do najpopularniejszych rodzajów zabiegów fizjoterapeutycznych należą zabiegi laserowe, elektrolecznictwo,  zastosowanie ultradźwięków i promieniowania podczerwonego. Równie pomocne są masaże lecznice.

Podziel się