Artykuł sponsorowany Jak się przygotować i jak postępować w trakcie kontroli NFZ?

Jak się przygotować i jak postępować w trakcie kontroli NFZ?

Kontrola NFZ jest dla pracowników, a już na pewno kierowników danej placówki dość stresującym procesem. Jak każda tego rodzaju czynność wymaga przedstawienia odpowiednich opinii, oświadczeń i dokumentacji medycznej. Właśnie dlatego w ramach przygotowań warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami przeprowadzania kontroli. Tak, by wiedzieć, na co i w jaki sposób reagować…

O czym pamiętać w razie kontroli NFZ?

Kontrolę NFZ przeprowadza pracownik NFZ, którego określa się mianem kontrolera. Robi to na postawie udzielonego upoważnienia. Dokument musi zawierać oznaczenie wydającej go osoby oraz imię i nazwisko kontrolera. Nie powinno też zabraknąć numeru jego legitymacji służbowej. Pozostałe elementy to data i miejsce wystawienia upoważnienia oraz postawa prawna planowanej kontroli. Czy tak opisane pismo jest kompletne? Niekoniecznie. Brakuje jeszcze szczegółowego oznaczenia kontroli i jej zakresu przedmiotowego. Zwróć uwagę czy dokument zawiera datę rozpoczęcia całej procedury, nazwę kontrolowanego podmiotu i podpis osoby udzielającej upoważnienia.

Pamiętaj również, że prezes NFZ jest zobowiązany do zawiadomienia o kontroli w terminie tygodnia przed rozpoczęciem działań kontrolnych. W wyjątkowych okolicznościach nie musi jednak uprzedzać placówki. Na przykład przeciwdziałając przestępstwu albo w razie zagrożenia życia lub zdrowia.

Elektroniczna dokumentacja medyczna może być przeprowadzona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykształcone osoby. Zanim oddasz ważne dokumenty w ręce kontrolera, upewnij się zatem, że dysponuje on nieograniczonymi prawami wykonywania zawodu lekarza.

Jakie są najczęstsze błędy, na które wskazują akta kontroli?

Najczęstsze błędy placówek NFZ dotyczą nieprawidłowego udzielania świadczeń pacjentom. Bardzo często zdarza się też, że szpital lub przychodnia uniemożliwiają umówienie się na wizytę drogą elektroniczną. Bywa, że błędem jest brak wymaganego wyposażenia albo złe prowadzenie dokumentacji medycznej.

Wielu nieprawidłowości dałoby się jednak uniknąć, gdyby placówka odpowiednio wcześniej zainwestowała w odpowiednie szkolenia. – Prezentowana przez nas oferta szkoleń dla służby zdrowia dotyczy między innymi zmian w NFZ, prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, tworzenia list oczekujących, ewidencjonowania świadczeń czy zarządzania jakością w placówkach – mówi właściciel firmy szkoleniowej AGAMON.

Kary nakładane na placówki medyczne są dość obciążające, a konsekwencje naprawdę odczuwalne. Dla własnego spokoju warto zatem przemyśleć wszystkie rozwiązania umożliwiające odpowiednie przygotowanie do kontroli NFZ. Prędzej czy później dozór zostanie przecież przeprowadzony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas