Materiał Partnera Jak rozpoznawać i leczyć zapalenia przyzębia?

Jak rozpoznawać i leczyć zapalenia przyzębia?

Na przyzębie, czyli otoczenie zębów w jamie ustnej składają się dziąsła, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, kości zębodołu, ozębna oraz tkanka łączna. Ta ostatnia odpowiada za utrzymanie zębów i amortyzację powstających w czasie pracy zębów sił mechanicznych, a także odżywienie zębów. Choroby przyzębia stanowią więc poważny problem, którego skutkiem może być nawet utrata zdrowego zęba.

Czym objawia się zapalenie przyzębia?

Stomatolodzy dzielą choroby przyzębia na dwie podstawowe grupy, jakimi są choroby dziąseł oraz obejmujące kilka grup zapalenia przyzębia:

  • przewlekłe zapalenie przyzębia,
  • uogólnione i zlokalizowane agresywne zapalenie przyzębia,
  • ostre stany zapalne przyzębia,
  • zapalenie przyzębia występujące w przebiegu chorób ogólnych,
  • zapalenie przyzębia nabyte w wyniku urazu lub wrodzone.

Przyczyną zapalenia przyzębia jest natomiast niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz szkodliwe nawyki, takie jak palenie papierosów. Te czynniki prowadzić mogą do zwiększenia liczby bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Choroby przyzębia rozwijają się powoli, a zapalenie dziąseł jest jednym z objawów. Oprócz niego pojawiają się również utrata kości wyrostka zębodołowego i recesja dziąsłowa, czyli odsłanięcie się korzeni zębów. To prowadzi do rozchwiania, przemieszczenia zębów lub ich rotacji – obracania się wokół długiej osi zęba. Utrata kości może być przyczyną utraty zęba lub zębów. Należy też zauważyć, że zapaleniu dziąseł występującemu przy zapaleniu przyzębia towarzyszyć będą typowe dla tego schorzenia objawy takie jak obrzęk, krwawienie czy nieprzyjemny zapach z ust. Niezależnie od stopnia nasilenia problemu konieczne jest leczenie stomatologiczne, z którym nie powinniśmy zwlekać. W skrajnych przypadkach bowiem utrata dziąsła i kości może prowadzić do odsłonięcia prawie całego korzenia lub korzeni zębowych.

Jak leczyć zapalenie przyzębia?

Odpowiednia higieny jamy ustnej to fundament zdrowia naszych zębów i dziąseł. Nie powinno zatem dziwić, że podstawowym elementem leczenia zapalenia przyzębia będzie właśnie dbałość o prawidłowe nawyki w tym zakresie. W ramach leczenia stomatolodzy z gabinetu JB Stomatologia dokładają wszelkich starań, by oprócz wykonywania zabiegów udzielić pacjentom również porad w kwestii domowej higieny. Musimy bowiem pamiętać, że żadne działania podjęte w gabinecie nie przyniosą spodziewanych efektów, jeśli my sami nie zadbamy o ich osiągnięcie.

Leczenie zapalenia przyzębia wymaga też profesjonalnego usunięcia złogów zębowych, czy zajmie się dentysta. W przypadku złogów naddziąsłowych używa do tego kirety, która jest narzędziem ręcznym, lub emitującego dźwięki i ultradźwięki skalera. Rozległe złogi poddziąsłowe usuwane są podczas zabiegu periodontologicznego polegającego na odklejeniu błony śluzowej od kości, co pozwala dokładnie usunąć kamień. Przed jego przeprowadzeniem pacjent musi jednak osiągnąć optymalny poziom higieny jamy ustnej. Ostatnim etapem leczenia jest chirurgiczne pokrycie recesji dziąsłowej.

Podziel się