Artykuł sponsorowany Jak przebiega zabieg hiperbarii tlenowej i dla kogo jest zalecany?

Jak przebiega zabieg hiperbarii tlenowej i dla kogo jest zalecany?

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się zabiegi w komorze hiperbarycznej. Jest to terapia wspomagająca, która polega na podaniu pacjentowi stuprocentowego tlenu pod wysokim ciśnieniem. To powoduje zwiększoną zdolność regeneracji komórek i tkanek, mając zbawienne działanie na stan organizmu pacjenta w przypadku bardzo wielu schorzeń.

Zapraszam do lektury.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg hiperbarii tlenowej i jak on przebiega?

Okazuje się, że terapia hiperbaryczna pomaga w leczeniu bardzo wielu chorób, w tym przewlekłych. Można ją także stosować przy radioterapii- wtedy działa na komórki nowotworowe tak, że lepiej pochłaniają promieniowanie. Terapię w komorze hiperbarycznej zaleca się pacjentom, którzy cierpią z powodu szeregu dolegliwości i schorzeń, nawet w przebiegu ostrym. Poza leczeniem samych chorób tlenoterapię można stosować także w medycynie estetycznej. W warunkach hiperbarycznych tlen jest dostarczany do komórek ciała przez utlenowanie hemoglobiny oraz w postaci rozpuszczonej w osoczu krwi. W jednym litrze surowicy krwi znajduje się 3 ml rozpuszczonego tlenu. W warunkach hiperbarycznych, kiedy pacjent oddycha czystym tlenem, wzrost jego stężenia dochodzi nawet do 50 ml na litr. Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujemy się na terapię, przebiega ona podobnie.

Jak wyglądają zabiegi i jak się do nich przygotować?

Same zabiegi nie są skomplikowane. Komora hiperbaryczna to przeważnie po prostu tuba, w której kładzie się pacjent i podczas zabiegu po prostu oddycha stuprocentowym tlenem pod wysokim ciśnieniem. Jest to właśnie zabieg hiperbarii tlenowej (HBO). Trwa on około 45-60 minut i jest podzielony zwykle na trzy części. Pacjent przed wejściem do komory jest proszony o rozebranie się lub pozostanie w samej bieliźnie. Powinno się zdjąć także do zabiegu całą biżuterię.

Ciśnienie w komorze nie jest ustawiane od razu na najwyższe wskazane, lecz stopniowo wzrasta, aby przyzwyczaić organizm do nietypowych warunków. Kiedy osiągnie już pożądany stan, utrzymywane jest na tym poziomie do końca zabiegu. Jedyne możliwe objawy niepożądane to ból głowy i wymioty spowodowane zbyt długim przebywaniem w komorze lub nieprzyjemne uczucie jak podczas startu samolotu. Sam czas zabiegu, jak i ilość zalecanych sesji jest zależna od schorzenia, stanu zdrowia pacjenta. Jeśli zależy nam na najlepszym rezultacie terapii, zabieg należy powtarzać wielokrotnie według zaleceń lekarzy lub specjalistów. Terapie w swojej ofercie posiada firma Komora Hiperbaryczna. Tlenoterapia Olsztyn.

Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do zabiegów terapii tlenowej?

Niestety, jest kilka przeciwwskazań. Te występujące najczęściej to gorączka, ciąża, a także infekcje górnych dróg oddechowych, infekcje wirusowe – w szczególności płuc i zatok. Z komory nie mogą korzystać także osoby cierpiące na padaczkę oraz choroby nowotworowe, które aktualnie są w trakcie chemioterapii. Terapia nie jest też dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, rozedmą płuc i sferocytozą, a także po przebytym w przeszłości zapaleniu nerwu wzrokowego lub operacji w okolicy klatki piersiowej i kości skroniowej.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas