Artykuł sponsorowany Jak przebiega rozszerzanie szczęki u ortodonty?

Jak przebiega rozszerzanie szczęki u ortodonty?

Zbyt wąska szczęka to poważny problem, który powoduje zniekształcenie komory nosa i zatok szczękowych. Te prowadzić mogą do częstych infekcji dróg oddechowych oraz problemów z oddychaniem. Najczęściej jest to wada wrodzona pojawiająca się już w momencie wyrzynania pierwszych zębów, może jednak powstać również na skutek urazu. Leczeniem tej wady zgryzu powinien zająć się ortodonta.

Czym jest zbyt wąska szczęka?

Zbyt wąska szczęka to wada zgryzu, która w poważny sposób utrudnia normalne funkcjonowanie. Podczas gdy  żuchwa rozwija się prawidłowa, szczęka nie rośnie na boki. Zęby natomiast ulegają stłoczeniu, przez co zaczynają się wykrzywiać oraz przemieszczać, a w efekcie – wystawać poza łuk zębowy. Prowadzi to do powstania kolejnych wad zgryzu.

Zniekształcenie komory nosa i zatok szczękowych, do których prowadzi zbyt wąska szczęka, powodują problemy z oddychaniem oraz nawracające infekcje dróg oddechowych i zatok. Ciągle zatkany nos i niemożność jego udrożnienia zmuszają do oddychania przez usta, co jest nie tylko nieestetyczne, ale też niezdrowe.

Brakuje też miejsca na język, co również przyczynia się do problemów z oddychaniem, ale również z przełykaniem, ponieważ nie jest on w stanie wykonywać potrzebnych w tej czynności ruchów. Wykrzywione zęby utrudniają zarówno spożywanie posiłków, jak i prawidłową higienę jamy ustnej. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy.

Problem zbyt wąskiej szczęki wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia w gabinecie ortodontycznym. Doktor Jolanta Poniewierska-Skowronek zapewnia kompleksową opiekę w zakresie stomatologii i ortodoncji dzieciom, młodzieży oraz dorosłym – również w leczeniu zbyt wąskiej szczęki.

W jaki sposób leczy się zbyt wąską szczękę?

Warto zaznaczyć, że zbyt wąska szczęka może być leczona na każdym etapie rozwoju uzębienia; mlecznego lub stałego. Stosowany w tym celu jest zabieg rozsunięcia szwu podniebiennego. Polega on na przyłożeniu odpowiedniej siły – w stosunku do wieku pacjenta – skierowanej w poprzek łuku zębowego. Przenoszona jest ona przez zęby na szew podniebienny, a obydwie szczęki rozdzielają się, co prowadzi do otwarcia szwu. Wytworzona w ten sposób przestrzeń początkowo wypełnia się krwią i płynami tkankowymi, ale później w jej obrębie dochodzi do odkładania się nowej kości.

Rozszerzanie szwu podniebiennego przeprowadzane jest przy użyciu różnego rodzaju aparatów ortodontycznych do rozbudowy szczęki. U dzieci z mlecznymi zębami lub w okresie wczesnego mieszanego uzębienia wystarczy siła poniżej 1 kg. Ortodonta może zastosować tu aparat zdejmowany płytowy z dwiema śrubami, aparat stały ze śrubą umocowany na pierścieniach lub cementowany na szynach akrylanowych.

Rozsunięcie szwu w okresie późnego uzębienia mieszanego jest trudniejsze. W tym celu wykorzystuje się aparaty stałe ze śrubą osadzone na zębach filarowych przy użyciu pierścieni. Leczenie w późnym okresie młodzieńczym wymagać będzie użycia dużych sił, o wartości od 5 do 10 kg, a często nawet konieczny może być wspomagający  zabieg chirurgiczny.

Szew jest rozsuwany poprzez szybkie lub wolne rozszerzenie szczęki. W obu metodach zachodzi ono poprzez aktywowanie śruby – w pierwszym przypadku o 0,5-1 mm dziennie przy sile o wartości 10-20 funtów, w drugim rozkręcanie następuje raz dziennie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas