Artykuł sponsorowany Jak przebiega leczenie raka prostaty?

Jak przebiega leczenie raka prostaty?

Rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na nowotwory wśród mężczyzn. Znajomość niepokojących objawów, takich jak: trudności w oddawaniu moczu, częstomocz i krew w moczu, odgrywa kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu raka gruczołu krokowego. Jeśli nowotwór zostanie wykryty wcześnie, tzn. zanim zdąży rozprzestrzenić się na inne narządy, istnieją możliwości wysoce skutecznej terapii, a rokowanie pacjenta jest bardzo dobre. Jak przebiega leczenie?

Szybka diagnoza raka prostaty kluczem do skutecznego leczenia

Rak prostaty, najczęściej rozpoznawalny nowotwór układu moczowo-płciowego u mężczyzn, może rozwijać się powoli i bezobjawowo. We wstępnej fazie wzrostu, chory odczuwa objawy podobne do często spotykanego u mężczyzn w średnim wieku rozrostu prostaty, m.in.: częstsze oddawanie moczu (nawet w nocy), osłabienie jego strumienia i uczucie parcia na pęcherz. Niestety, najczęściej objawy nowotworu gruczołu krokowego, takie jak ból oraz krwiomocz, stają się zauważalne dopiero po przerzutach do innych narządów. Wtedy może być już za późno na wyleczenie, dlatego tak ważna w procesie przeciwdziałania temu nowotworowi jest wczesna diagnoza. Badanie prostaty u urologa powinno wykonywać się regularnie po 50. roku życia, a po 40. roku życia, jeśli w rodzinie wystąpiły zachorowania na nowotwor prostaty oraz w przypadku zauważenia u siebie niepojących objawów.

Diagnostykę raka prostaty rozpoczyna się najczęściej od badania per rectum. Jest to proste badanie, które polega na wprowadzeniu palców do odbytnicy w celu ocenienia wielkości, kształtu i konsystencji prostaty. Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz oceny stanu gruczołu urolog zleca badanie krwi w celu pomiaru antygenu prostaty (PSA), czyli białka produkowanego przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Poziom PSA we krwi określa stopień przerostu gruczołu. Warto jednak pamiętać, że podwyższony wynik nie jest równoznaczny z rakiem prostaty, dlatego w diagnozie konieczne jest wykonanie dodatkowego badania – rezonansu magnetycznego. Takie badanie pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu gruczołu krokowego. Po analizie wyników badań, w przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz zleca wykonanie biopsji. Wyniki tego badania histologicznego prowadzą do ostatecznego rozpoznania raka prostaty, określenia jego stopnia złośliwości oraz wybrania odpowiedniej metody leczenia.

Jakie są metody leczenia raka prostaty?

Lekarz urolog Wojciech Franków wdraża odpowiednie leczenie, adekwatne do stopnia zaawansowania choroby i wieku pacjenta. Może to być:

  • operacja,

  • radioterapia,

  • terapia hormonalna,

  • chemioterapia.

Leczenie chirurgiczne nie jest zalecane starszym mężczyznom – stosuje się je głównie u pacjentów z przewidywaną długością życia powyżej 10 lat, u których guz nie przekracza granic anatomicznych prostaty. Radioterapia wykorzystywana jest do leczenia bardziej zaawansowanego nowotworu z niewielkimi przerzutami. Terapia hormonalna jest zwykle zalecana w przypadku zaawansowanego raka prostaty, w którym nie jest możliwe leczenie radykalne (operacja lub radioterapia). Celem leczenia hormonalnego jest zmniejszenie wpływu testosteronu na nowotwory. Terapię hormonalną często stosuje się w połączeniu z radioterapią ‒ jednoczesne zastosowanie obu metod zwiększa ich ogólną skuteczność. Niestety, z biegiem czasu skuteczność tej terapii spada. W takiej sytuacji zwykle decyduje się o innej metodzie leczenia ‒ chemioterapii. Całkowite wyleczenie jest możliwe przy wcześnie wykrytym nowotworze prostaty, dlatego nie zwlekaj i zbadaj się już dziś!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas