Materiał Partnera Jak przebiega konsultacja laryngologiczna?

Jak przebiega konsultacja laryngologiczna?

Laryngologia jest szeroką specjalizacją medyczną, która koncentruje się na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób pojawiających się w obrębie głowy oraz szyi. Często zadaniem laryngologa jest kierowanie do lekarza z zakresu węższej specjalizacji, czyli np. audiologa, który zajmuje się chorobami słuchu lub foniatry, który leczy patologie głosu oraz narządów mowy. 

Przygotowanie do badania i jego wstępna część

Pierwszy etapem każdego badania jest przegląd posiadanej przez pacjenta dokumentacji medycznej oraz wywiad, który ma na celu wstępną ocenę stanu zdrowia. W zależności do części ciała, która ma podlegać badaniu, należy zadbać o higienę poszczególnych sfer. W przypadku badań laryngologicznych dotyczy to szczególnie higieny jamy ustnej oraz usunięcia złogów woskowych z uszu. Nie robimy tego dlatego, że stanowi to o naszym podejściu do higieny, ale dlatego, że zalegająca woskowina może utrudniać badanie za pomocą wziernika usznego.

Przebieg niektórych badań wykonywanych bezpośrednio w gabinecie

Podczas konsultacji mogą być wykonywane poszczególne badania takie jak rynoskopia, mająca na celu zbadać przednią część jamy nosowej, ale także klasyczne badanie gardła za pomocą szpatułki oraz lusterka krtaniowego, które ma ocenić stan zdrowia tego kluczowego dla naszego głosu narządu. Podczas tego badania warto być na czczo, ponieważ badanie może prowadzić do pojawienia się odruchów wymiotnych, nawet pomimo znieczulenia. Gardło bada się w taki sposób, aby dostrzec w jaki sposób, pracuje ono podczas oddychania oraz w momencie, kiedy fałdy głosowe są zwarte, tłumaczy specjalista laryngologa Adam Orłowski.

Oczywiście metody badawcze laryngologii są znacznie bardziej zaawansowane, np. ultrasonografia, w razie podejrzenia zmian zapalnych oraz nowotworowych, ale także mikrolaryngoskopia, która odbywa się pod znieczuleniem i pozwala pobrać wycinek materiału do badań histopatologicznych.

Kto powinien korzystać z konsultacji laryngologicznych

Z konsultacji laryngologicznych korzystają często osoby, które ze względu na swoją rolę zawodową mogą cierpieć na dolegliwości słuchu oraz głosu. Dotyczy to osób pracujących w hałasie, ale także muzyków, nauczycieli oraz wykładowców. Często kierowani się na nie również uczniowie i studenci szkół muzycznych. Jednak biorąc pod uwagę, że słuch to jeden z najbardziej podstawowych zmysłów i jest narażony na wiele negatywnych czynników wynikających ze zmian cywilizacyjnych, regularne konsultacje laryngologiczne powinien odbywać każdy pacjent.

Opracowanie:

Laryngolog Internista Adam Orłowski

Piaseczno , Nefrytowa 12

Podziel się