Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo dbać o protezy zębowe?

Jak prawidłowo dbać o protezy zębowe?

Protezy zębowe to bardzo powszechna metoda rekonstrukcji braków w uzębieniu. Należy jednak pamiętać o tym, że wymagają one szczególnej pielęgnacji, która jest niezbędna nie tylko ze względów estetycznych i dla utrzymania świeżego oddechu, ale także dla zdrowia osoby noszącej protezę. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego dbanie o czystość protezy jest tak istotne, oraz jak należy prawidłowo dbać o jej higienę.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić protezę zębową?

Materiał, z którego wykonane są protezy, czyli akryl jest porowaty, a co za tym idzie, sprzyja gromadzeniu się bakterii i grzybów. Dodatkowo na protezie pozostają resztki pokarmowe i jeśli nie zostaną szybko usunięte, zachodzi proces fermentacji i gnicia. To właśnie dlatego protezę zębową powinno się po każdym posiłku wyjąć i wyczyścić, przy okazji miękką szczoteczką myjąc pozostałe zęby własne, a jeśli ich nie mamy, to warto wykonać delikatny masaż jamy ustnej, który pełni jednocześnie rolę czyszczącą.

Protezę także szczotkujemy przez około trzy minuty, a następnie płuczemy czystą wodą. Warto używać specjalnych szczoteczek do protez, a także dedykowanych past. Zwykłe pasty do zębów zawierają w swoim składzie drobinki ścierne, natomiast te do protez mają niższy współczynnik ścieralności, czyli są delikatniejsze i nie uszkadzają materiału protezy. Jeśli nie mamy możliwości, by po posiłku dokładnie umyć protezę, warto ją przynajmniej wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą.

Przechowywanie protezy zębowej

Zawsze należy zdejmować protezę przed pójściem spać. Jest to czas odpoczynku dla Twoich dziąseł. Przyjęło się, że przechowuje się ją przez noc w szklance z wodą, ale nie jest to właściwa metoda, gdyż nie tylko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, ale także powoduje stopniowe osłabianie materiału, z jakiego wykonana jest proteza, co będzie skutkować koniecznością jej szybkiej wymiany. Technik dentystyczny prowadzący zakład Usługi Andrzej Chramiec-Głąbik radzi by zaopatrzyć się w specjalny pojemnik do przechowywania protez. Zapewnia on suche środowisko, a jednocześnie przepływ powietrza, co chroni przed rozwojem bakterii i grzybów.

Oprócz czyszczenia i prawidłowego przechowywania, dla trwałości protezy istotne jest też to, jak się z nią obchodzimy. Nie należy jej myć zbyt intensywnie, aby nie naruszyć jej elementów, unikać gorącej wody i w żadnym wypadku nie wolno jej wyginać. Każda czynność, która może prowadzić do deformacji protezy skutkować będzie awarią, która wymagać będzie naprawy, albo nawet wymiany na nowy egzemplarz.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas