Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Utrata własnych zębów (częściowa lub całkowita) i konieczność skorzystania z protezy, rodzi często poczucie, że nie trzeba już przywiązywać tak dużej wagi do higieny jamy ustnej. Nic bardziej mylnego. Akryl, z którego najczęściej wykonuje się protezy, wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko wówczas będzie wyglądał estetycznie i znacznie dłużej przydatny do użytku.

Właściwe sposoby przechowywania protezy zębowej

Dobrze znaną praktyką sprzed kilkunastu lat było całonocne przechowywanie przez seniorów protezy zębowej w szklance z wodą. Jak się okazuje, może to mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. W porowatą strukturę akrylu wnikają bowiem namnażające się bakterie i grzyby, które mogą wywołać niebezpieczną dla zdrowia grzybicę jamy ustnej oraz stany zapalne.

Jak zaleca Bożena Florczyk, będąca technikiem dentystycznym - protezę zębową po dokładnym wyczyszczeniu, należy osuszyć i zamknąć w pojemniku z otworami wentylującymi. Dzięki temu woda, zgromadzona w porowatej strukturze akrylu może swobodnie odparować.

Nie warto trzymać protezy zębowej na stoliku nocnym, ponieważ łatwo wówczas ją strącić na podłogę. Niestety akryl jest bardzo delikatnym materiałem, który łatwo ulega pęknięciom.

Zasady czyszczenia protezy zębowej

Zalecenia dotyczące regularności czyszczenia protezy zębowej są analogiczne jak w przypadku naturalnych zębów - należy ją szczotkować po każdym posiłku. Dzięki temu usuwa się resztki jedzenia, które poza tym, że powodują nieprzyjemny oddech, to również są siedliskiem bakterii i grzybów.

Warto również zaznaczyć, że szczotkować należy całą protezę, a więc również wszystkie fragmenty, które mają kontakt z błoną śluzową jamy ustnej.

Choć można wykorzystywać do tego celu zwykłą szczoteczkę, to warto wyposażyć się w tę dedykowaną protezom zębowym. Ma ona odpowiednią twardość, dzięki czemu powierzchnia akrylu się nie rysuje. Nie zaleca się również stosowania zwyklej pasty, której zadaniem jest ścieranie kamienia nazębnego. Lepiej wybrać specjalistyczny, zakupiony w aptece preparat, albo szare mydło.

Jeśli natomiast na powierzchni osadzi się kamień, wystarczy przetrzeć ją roztworem wody i kwasku cytrynowego lub wody z octem. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup specjalnych protetycznych tabletek odkamieniających lub proszku szybko czyszczącego.

Jeśli natomiast pojawia się żółty bądź brązowy nalot od nikotyny, wówczas moczenie w środku przeciw kamieniowi należy wydłużyć o dodatkowe 10 min.

W żadnym wypadku nie należy gotować protezy zębowej w celu jej wysterylizowania. Akryl jest materiałem podatnym na odkształcenia. W efekcie wrzucenia go do wrzątku ponowne umieszczenie protezy w jamie ustnej może być niemożliwe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas