Materiał Partnera Jak powinna wyglądać wizyta u lekarza medycyny pracy?

Jak powinna wyglądać wizyta u lekarza medycyny pracy?

Rozpoczynając pracę, po przejściu pozytywnym rozmowy rekrutacyjnej, pracodawca ma obowiązek wysłać przyszłego pracownika na tzw. badania wstępne do lekarza medycyny pracy. Jego zadaniem jest określenie, na podstawie wyników określonych badań specjalistycznych, predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy. Zobaczmy, jakie rodzaje badań powinien zlecić lekarz medycyny pracy, od czego one zależą i jak często takie badania należy powtarzać?

Prawo pracy pod względem dbania o bezpieczeństwo pracy pracowników jest niezwykle surowe. Pracodawca chcąc uniknąć problemów z prawem, musi koniecznie dopilnować obowiązku zlecenia wykonania badań wstępnych pracowników, których zamierza zatrudnić oraz badań okresowych, pracowników zatrudnianych na czas nieokreślony (zgodnie z posiadanymi przezeń orzeczeniami lekarskimi o możliwości pracy na danym stanowisku pracy).

Jak przebiega wizyta u lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy zwykle odbywa się po otrzymaniu od pracodawcy odpowiedniego skierowania na badania wstępne lub okresowe. W niektórych przypadkach do przychodni świadczącej usługi medycyny pracy (takiej jak, chociażby Prywatna Praktyka Lekarska Mirosława Paśko), zgłaszają się również studenci i uczniowie. W przypadku dzieci uczących się i studentów chodzi o orzeczenia o możliwości podjęcia nauki na wybranym przez siebie kierunku. W przypadku osób rozpoczynających pracę w danym zawodzie, na pierwszej wizycie lekarskiej, w zależności od zajmowanego przez badaną osobę stanowiska pracy, lekarz dobiera odpowiedni zestaw badań specjalistycznych, które mają potwierdzić możliwość podjęcia pracy na danym stanowisku. W zależności od charakteru naszej pracy zestaw badań specjalistycznych może się różnić. Do najczęściej zlecanych badań należy zaliczyć:

  • badania wzroku – szczególnie dla osób ubiegających się o pracę biurową, jako kierowca, pracownik linii produkcyjnej.
  • badania słuchu,
  • badania psychosomatyczne,
  • badania laryngologiczne,
  • badania neurologiczne.

W przypadku, jeśli np. na podstawie badań okulistycznych lekarz medycyny pracy stwierdzi, że do pracy potrzebne pracownikowi będą okulary, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia części kosztów ich zakupu. Zakres badań zależy od zagrożeń przypisanych do danego zawodu, a raczej zajmowanego stanowiska pracy i wynikającego zeń zakresu pracy.

Jak często należy przeprowadzać badania u lekarza medycyny pracy?

Badania wstępne mają określić, czy możemy podjąć pracę na danym stanowisku. Orzeczenie stanu zdrowia pracownika (zaświadczenia o zdolności do pracy), może być wydawane na czas określony. Zatem po upływie danego okresu, należy przeprowadzić badania pracownicze kontrolne oraz okresowe (w zależności od charakteru wykonywanej pracy w okresie od 1 roku do 5 lat). Według obowiązującego kodeksu pracy do lekarza medycyny pracy musimy się zgłaszać w ściśle określonych przypadkach:

  • przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy,
  • po zmianie stanowiska,
  • po zmianie zakresu pracy na danym stanowisku (także w obrębie jednej firmy),
  • przed upływem ważności obowiązującego zaświadczenia – wizyta okresowa.

Opracowanie:

Mirosława Paśko lek. med. internista

Nowe Miasto Lubawskie , Szkolna 3

Podziel się