
Jak opóźnić proces starzenia się wzroku?
Zdrowie i opiekaWraz z wiekiem pogarsza się jakość widzenia. Już około 40-tego roku życia pojawiają się pierwsze problemy z czytaniem czy rozróżnianiem przedmiotów zlokalizowanych w oddali. Prezbiopia – bo tak właśnie określana jest przez okulistów starczowzroczność – jest procesem nieuchronnym. Można go jednak opóźnić, stosując się do zaleceń specjalistów. Jak spowolnić starzenie się oczu?
Prezbiopia – krótka charakterystyka
Źrenice starzejących się oczu ulegają zwężeniu, przez co dociera do nich mniej światła. Wraz z upływającym czasem soczewka mętnieje oraz traci swoją elastyczność. Zmianie ulega również moc akomodacji oka, dlatego też przedmioty, na które dojrzała osoba spogląda z bliska, wydają się być zamazane lub niewyraźne. Osłabieniu ulegają także mięśnie oka, przez co soczewce trudniej jest dostosować się do oglądania przedmiotów z różnej odległości. Wszystkie te zmiany są konsekwencją prezbiopii, czyli starczowzroczności. Od czego zależy szybkość ich postępowania?
Jak informuje dr n med. Anna Jędruch-Lampińska, która od lat prowadzi swój prywatny gabinet okulistyczny w Rzeszowie – prezbiopię może przyspieszyć rodzaj wykonywanej pracy. Na szybsze starzenie się narządu wzroku narażeni są zwłaszcza pracownicy biurowi, którzy większą część dnia spędzają przy komputerze, krawcowe, analitycy laboratoryjny i złotnicy. Innymi czynnikami, które przyspieszają starzenie się oczu są:
- cukrzyca,
- stosowanie leków sterydowych,
- długotrwałe przyjmowanie antybiotyków,
- źle zbilansowana dieta,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów.
Prezbiopię można częściowo opóźnić poprzez eliminację wymienionych wyżej czynników .
Systematyczne badania wzroku – sposób na dobre widzenie
Specjaliści zalecają, by po 40. roku życia systematycznie poddawać się badaniom okulistycznym. Najlepiej przeprowadzać je co dwa lata. Pomoże to w kontrolowaniu jakości widzenia oraz umożliwi dobór narzędzi, które pomogą w korekcie wzroku. Dojrzali pacjenci powinni też wykonywać badania przesiewowe w kierunku jaskry, które polegają na pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ocenie dna oka. Jeżeli ryzyko zachorowania na jaskrę jest podwyższone, pacjenci ci kierowani są jeszcze na badania obrazowe takie jak OCT/HRT i pole widzenia.
Leczenie prezbiopii – jak przebiega?
Leczenie prezbiopii opiera się na doborze odpowiednich okularów lub wieloogniskowych soczewek kontaktowych. Aby nie musieć jednocześnie używać kilku par okularów ( osobnych do czytania, osobnych na „co dzień”) można zaopatrzyć się w okulary progresywne , które poprawiają widzenia zarówna z bliska, jak i z dali. Nieliczni pacjenci decydują się na operację, która polega na wszczepieniu do oka sztucznej soczewki. Starczowzroczność można skorygować tez przy pomocy lasera. Odpowiednią metodę terapii dobiera wówczas okulista.