Artykuł sponsorowany Jak leczyć zaburzenia słuchu u osób starszych?

Jak leczyć zaburzenia słuchu u osób starszych?

Statystyki pokazują, że aż 75% osób po 70. roku życia skarży się na kłopoty ze słuchem. Niedosłuch powoduje pogorszenie się umiejętności komunikacyjnych i funkcji poznawczych, a także zwiększa ryzyko zaburzeń pamięci. Wszystko to może prowadzić do powolnego wycofywania się seniora z życia rodzinnego i towarzyskiego oraz do depresji. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia niedosłuchu. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby starsze?

Z czego wynika ubytek słuchu u seniorów?

Starzenie się jest naturalnym i nieodwracalnym procesem obejmujących wszystkie narządy, w tym także narząd słuchu. Z biegiem lat powoli tracimy umiejętność wyraźnego słyszenia, co wynika z postępującej degradacji komórek słuchowych znajdujących się w uchu wewnętrznym. Starzeje się także nerw słuchowy oraz ośrodek słyszenia. Ponadto na rozwój niedosłuchu mają wpływ również czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby nadmierna ekspozycja na hałas, palenie tytoniu, zażywanie niektórych leków (preparaty ototoksyczne) czy predyspozycje genetyczne. Według laryngologów ubytek słuchu związany z wiekiem jest już zauważalny u osób po 50. roku życia. Zaburzenia dotyczą obojga uszu i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Trzeba wspomnieć, że osoby starsze praktycznie w ogóle nie słyszą wysokich dźwięków lub słyszą je bardzo słabo. Ich rozumienie mowy jest mocno ograniczone, szczególnie w sytuacjach, gdy konwersacja odbywa się w grupie. Niektóre głośne dźwięki wywołują u seniorów dolegliwości bólowe, a zaburzeniom słuchu towarzyszą nierzadko szumy uszne, co tylko potęguje dyskomfort.

Po czym poznać, że osoba starsza ma problemy ze słuchem?

Aktywność osób starszych jest w dużym stopniu powiązana ze słuchem. Seniorzy nie zawsze chcą mówić wprost o swoich dolegliwościach, ale wnikliwa obserwacja członka rodziny, może dostarczyć nam wielu informacji na temat jego kłopotów ze słuchem. Do typowych objawów niedosłuchu związanego z wiekiem można zaliczyć:

  • słuchanie radia i telewizji przy większym niż wcześniej poziomie głośności,

  • częste prośby seniora o powtórzenie wypowiedzianych przez rozmówcę słów,

  • całkowita rezygnacja z oglądania telewizji, słuchania muzyki,

  • problemy podczas rozmów telefonicznych (np. przekładanie telefonu z ucha do ucha, dopytywanie),

  • rezygnacja z prowadzenia rozmów w głośnym otoczeniu,

  • rezygnacja z samodzielnego załatwiania spraw np. w urzędzie, u dostawcy mediów.

Wymienione wyżej symptomy powinny skłonić nas do jak najszybszego zabrania osoby starszej do lekarza. Warto od razu skierować się do placówki specjalizującej się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń słuchu. Przykładem może być poradnia laryngologiczna LAR-MED, która mieści się w Żywcu. Na miejscu można wykonać zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne badania słuchu i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Jak leczy się niedosłuch u seniorów?

Możliwości leczenia ubytku słuchu u seniorów jest dziś wiele. Dużą popularnością cieszą się aparaty słuchowe, które umieszcza się wewnątrz lub na zewnątrz ucha. Zadaniem tych urządzeń jest wzmacnianie dźwięków i redukowanie szumów z otoczenia, co pozwala osobie starszej słyszeć lepiej, wyraźniej. W dodatku współczesne aparaty słuchowe konstruowane są tak, by były jak najmniej widoczne, dzięki czemu rozmówca nie musi nawet wiedzieć, że prowadzi konwersację z osobą, która ich używa. Bardziej zaawansowaną metodą leczenia niedosłuchu są implanty: ślimakowe i ucha środkowego. Rekomenduje się je pacjentom z głębokim niedosłuchem odbiorczym i częściową lub całkowitą głuchotą. Implanty słuchowe odpowiedzialne są za przenoszenie dźwięków do ucha wewnętrznego lub bezpośrednią stymulację tego odcinka. Pozwalają seniorom słyszeć dźwięki, których nie wychwytuje aparat słuchowy np. śpiew ptaków czy odgłos kropel deszczu uderzających o szyby. Co ważne zarówno aparaty słuchowe, jak i implanty są refundowane przez NFZ. Dzięki temu pacjenci, którzy nie mogą pozwolić sobie na leczenie prywatne, mają takie same możliwości terapii, jak ich rówieśnicy w lepszej sytuacji materialnej. Dobór metody korekty słuchu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb seniora. W zakupie konkretnego modelu aparatu/implantu słuchowego pomoże protetyk słuchu lub audiolog.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas