
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Zdrowie i opiekaCoraz więcej Polaków jest uzależnionych od hazardu. Z pozoru niewinne gry w mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z utratą pracy, pieniędzy oraz innych dóbr materialnych. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest hazard oraz w jaki sposób się rozwija. Podpowiemy również jak walczyć z tym trudnym nałogiem. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Hazard – czym jest i jak się rozwija?
Słowo hazard pochodzi z języka arabskiego i oznacza „grę w kości”. Określa się nim wszystkie gry losowe, w których można wygrać pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. Osoby od niego uzależnione poza tym, że chcą poprawić swoją sytuację materialną, potrzebują stałej dawki adrenaliny. Patologiczny hazard rozwija się stopniowo i zazwyczaj obejmuje sześć etapów. Zalicza się do nich:
- fazę zainteresowania hazardem – dotyczy ona dzieci i nastolatków;
- fazę zwycięstw – polega na okazjonalnym graniu i marzeniu o wielkiej wygranej;
- fazę strat – na tym etapie gracz stawia coraz wyższe zakłady, traci spore sumy pieniędzy i popada w długi;
- fazę desperacji – wiąże się ona z utratą pracy, separacją od najbliższych i paniką z powodu zaciągniętych zobowiązań finansowych;
- fazę utraty nadziei – uzależnienie doprowadza do rozpadu rodziny i innych więzi społecznych, a hazardzista coraz częściej myśli o popełnieniu samobójstwa;
- fazę uzdrowienia – nazywa się ją również etapem odbudowy, osoba uzależniona podejmuje terapię w celu oceny strat i powrotu do normalnego życia.
Leczenie uzależnienia od hazardu
Leczenie uzależnienia od hazardu wymaga wsparcia psychoterapeuty. Znajdziesz je np. w Fundacji na Temat – Pracowni Profilaktyki I Terapii Uzależnień. Specjalista po dokładnej analizie problemu wdroży właściwą terapię indywidualną, którą w razie potrzeby rozszerzy o małżeńską lub rodzinną (może to również nastąpić po zakończeniu tej pierwszej). Poza tym gdy pacjent ma objawy depresji czy stany lękowe, to może także zostać wprowadzone leczenie farmakologiczne.