Artykuł sponsorowany Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Coraz więcej Polaków jest uzależnionych od hazardu. Z pozoru niewinne gry w mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z utratą pracy, pieniędzy oraz innych dóbr materialnych. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest hazard oraz w jaki sposób się rozwija. Podpowiemy również jak walczyć z tym trudnym nałogiem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Hazard ­ – czym jest i jak się rozwija?

Słowo hazard pochodzi z języka arabskiego i oznacza „grę w kości”. Określa się nim wszystkie gry losowe, w których można wygrać pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. Osoby od niego uzależnione poza tym, że chcą poprawić swoją sytuację materialną, potrzebują stałej dawki adrenaliny. Patologiczny hazard rozwija się stopniowo i zazwyczaj obejmuje sześć etapów. Zalicza się do nich:

  • fazę zainteresowania hazardem – dotyczy ona dzieci i nastolatków;

  • fazę zwycięstw – polega na okazjonalnym graniu i marzeniu o wielkiej wygranej;

  • fazę strat – na tym etapie gracz stawia coraz wyższe zakłady, traci spore sumy pieniędzy i popada w długi;

  • fazę desperacji – wiąże się ona z utratą pracy, separacją od najbliższych i paniką z powodu zaciągniętych zobowiązań finansowych;

  • fazę utraty nadziei – uzależnienie doprowadza do rozpadu rodziny i innych więzi społecznych, a hazardzista coraz częściej myśli o popełnieniu samobójstwa;

  • fazę uzdrowienia – nazywa się ją również etapem odbudowy, osoba uzależniona podejmuje terapię w celu oceny strat i powrotu do normalnego życia.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu wymaga wsparcia psychoterapeuty. Znajdziesz je np. w Fundacji na Temat – Pracowni Profilaktyki I Terapii Uzależnień. Specjalista po dokładnej analizie problemu wdroży właściwą terapię indywidualną, którą w razie potrzeby rozszerzy o małżeńską lub rodzinną (może to również nastąpić po zakończeniu tej pierwszej). Poza tym gdy pacjent ma objawy depresji czy stany lękowe, to może także zostać wprowadzone leczenie farmakologiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas