Artykuł sponsorowany Jak leczyć chore zatoki przynosowe?

Jak leczyć chore zatoki przynosowe?

Ból zatok to uporczywa dolegliwość, z którą musi mierzyć się wiele osób. Nie zawsze pojawia się podczas przeziębienia lub grypy. Zdarza się, że występuje pomimo braku kataru i może negatywnie wpływać na jakość życia – chory jest rozdrażniony, nie wysypia się i odczuwa zmęczenie. Jakie są najczęstsze objawy problemów z zatokami i w jaki sposób je leczyć, aby skutecznie wyeliminować problem?

Czym są zatoki przynosowe?

Na samym początku warto wspomnieć, czy w ogóle są zatoki przynosowe. I choć nazwa wskazuje na to, że powinny znajdować się tuż przy nosie, wcale tak nie jest. Można wyróżnić następujące zatoki przynosowe:

  • Czołowe – znajdują się tuż nad nosem, w środkowej części czoła.
  • Klinowe i sitowe – pomiędzy gałkami ocznymi a nosem.
  • Szczękowe – po oby dwóch stronach nosa.

Ból zatok wynika zwykle z przewlekłej infekcji bakteryjnej i może towarzyszyć mu ropna wydzielina oraz opuchlizna. Bardzo często ból nasila się podczas pochylania lub gwałtownego ruszania głową.

Zabieg czy farmakologia?

Leczenie farmakologiczne zwykle przynosi ulgę na chwilę. Bardzo często chory leczy się na własną rękę, zażywając pigułki przeciwbólowe oraz krople. I choć mogą przynosić ulgę, nie warto faszerować się dużą ilością lekarstw, gdyż nie pozostają one obojętne dla organizmu. Jeśli ból zatok pojawia się regularnie i długo nie ustępuje, konieczne będzie wybranie się do specjalisty. Leczeniem zatok przynosowych zajmuje się między innymi klinika LAR-MED, która znajduje się w Żywcu. Lekarz może zlecić wykonanie zabiegu, gdyż inne metody polegają wyłącznie na łagodzeniu objawów. I choć niektórzy obawiają się zabiegów, pacjenci odczuwają po nich wyraźną ulgę – ból przestanie nawracać. W dzisiejszych czasach zabiegi są przeprowadzane bezboleśnie i pacjent szybko wraca do zdrowia.

Czy można zapobiegać?

Zapalenie zatok ma zwykle podłoże bakteryjne dlatego, żeby mu zapobiegać, konieczne jest dbanie o higienę. Ograniczyć trzeba przede wszystkim ekspozycję na różnego rodzaju drażniące dymy (np. papierosowy) oraz inne zanieczyszczenia powietrza. Warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w swoim domu. Bardzo często bakterie dostają się do zatok poprzez dotykanie brudnymi rękoma wnętrza jamy nosowej. Katar alergiczny i wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych powinny być szybko leczone i przede wszystkim – każda kuracja musi być doprowadzona do końca! Niedoleczony katar może prowadzić do infekcji bakteryjnej, a intensywne namnażanie się drobnoustrojów szybko sprawi, że zatoki zaczną boleć i puchnąć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas