Materiał Partnera Jak i kiedy stosuje się taśmy do kinesiotapingu?

Jak i kiedy stosuje się taśmy do kinesiotapingu?

Kinesiotaping jest chętnie wykorzystywaną przez fizjoterapeutów metodą rehabilitacyjną. Polega na oklejaniu konkretnych miejsc na ciele specjalnymi taśmami stworzonymi do wspomagania organizmu podczas ruchu. Inaczej nazywane jest plastrowaniem dynamicznym i zostało wymyślone przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase. To on opracował materiał, z którego wytwarza się tejpy, a także sposoby ich naklejania. Jak działają taśmy kinesio? Dlaczego warto ich używać w rehabilitacji?

Mechaniczne wsparcie układu ruchu

Kinezjotaping opiera się wyłącznie na działaniu mechanicznym. Taśmy nie zawierają żadnych substancji chemicznych ani farmakologicznych przenikających przez skórę i uśmierzających ból. Prawidłowo naklejone tejpy często przynoszą natychmiastowe efekty, a ich korzystny wpływ na układ ruchu został udokumentowany w licznych badaniach. Plastry do kinesiotapingu często stanowią jeden z elementów rehabilitacji złożonej z wielu środków – należy pamiętać, że powrót do sprawności może być długim i wymagającym wiele pracy procesem.

Taśmy stanowią jednak jedną z nielicznych technik przynoszących szybką ulgę i pozwala zredukować ból niemal natychmiast po założeniu. Z tego powodu są chętnie stosowane przez sportowców – taping to świetny sposób na błyskawiczne zniwelowanie skutków kontuzji. Plastry kinesio podpierają mięsień i chronią go przed dalszym uszkodzeniem, co pozwala zawodnikom wrócić do rywalizacji bez bólu. Stabilizują stawy i zapobiegają obrzękom. Odpowiednio zastosowane taśmy mogą nawet zwiększyć siłę mięśniową, zapewniając lepsze ukrwienie.

Techniki przyklejania plastrów kinesio

Aplikacja taśm do kinesiotapingu dostępnych w sklepie medycznym Sezam PHU Lilia Schachta w Gdańsku powinna zostać wykonana we właściwy sposób, tak aby pacjentowi nie stała się krzywda. Bez odpowiedniej wiedzy na temat tapingu samodzielne przyklejanie plastrów nie jest zwykle dobrym pomysłem – źle ułożone tejpy nie przyniosą oczekiwanych efektów, a mogą nawet wywołać skutki uboczne. Warto wiedzieć, że technika naklejania plastrów kinesio zależy od rodzaju schorzenia.

Metoda mechaniczna ma na celu zwiększenie elastyczności tkanek i wymaga mocnego rozciągnięcia taśmy. Technika powięziowa ma zmniejszać napięcie tkanki łączącej wszystkie kości, mięśnie i narządy naszego organizmu. W aplikacji przestrzennej chodzi o zmniejszenie obrzęków i redukcję bólu poprzez naklejenie tejpów bezpośrednio na objęte dolegliwościami miejsce. Metoda funkcjonalna z kolei służy ograniczeniu lub poszerzeniu zakresu ruchu w stawach. Kinesiotaping to poważna technika terapeutyczna stosowana na rozległych obszarach ludzkiego ciała. 

Opracowanie:

Sezam PHU Lilia Schachta

Gdańsk , Krzywoustego 25

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas