Artykuł sponsorowany Jak działają szkła progresywne?

Jak działają szkła progresywne?

Okulary ze szkłami progresywnymi to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które borykają się ze starczowzrocznością. Są również ratunkiem dla pacjentów, którzy cierpią na krótkowzroczność, ale jednocześnie mają też coraz większy problem z widzeniem przedmiotów z daleka. Czym wyróżniają się szkła progresywne? Kiedy warto po nie sięgnąć?

Budowa szkieł progresywnych

W szkłach progresywnych zastosowano kilka obszarów działania, co umożliwia jednoczesne leczenie kilku wad wzroku. Zazwyczaj szkło podzielone jest na część dolną, górną i pośrednią. Dzięki takiej kombinacji okulary umożliwiają doskonałe widzenie z każdej odległości. W jaki sposób? Dolna część szkieł progresywnych służy do czytania, układania puzzli czy wykonywania prac, które wymagają precyzji (szycie, szydełkowanie), górna zaś odpowiada za wyraźne widzenie oddalonych przedmiotów.

Manewrując okiem w odpowiedni sposób, pacjent może dostosować rodzaj widzenia do swoich potrzeb, bez konieczności ściągania okularów czy też ich wymiany. Warunkiem funkcjonalności szkieł progresywnych jest ich właściwy dobór. Jak informuje specjalista z salonu optycznego Gal-Optyk – oczy muszą przyzwyczaić się do „nowego pomocnika”. U jednych pacjentów okres adaptacji przebiega bezproblemowo, u innych zaś mogą pojawić się bóle głowy, uczucie zmęczenia czy problemy z widzeniem. Wszystkie te objawy powinny zniknąć w ciągu kilku dni.

Zalety i wady szkieł progresywnych

Największą zaletą szkieł progresywnych jest ich funkcjonalność. Pacjent może przez cały czas korzystać z jednej pary okularów. Eliminuje to konieczność stosowania osobnych okularów „do czytania”, „do chodzenia” czy „do prowadzenia samochodu”. Wszystko to przekłada się na wygodę użytkowania szkieł progresywnych, a tym samym – poprawę komfortu życia pacjenta.

Jeżeli zaś mowa o wadach, to dla niektórych pacjentów może być nią wysoka cena takich okularów. Zwykle kosztują one około 1000 złotych  lub więcej, jeśli zdecydujemy się na szkła najnowszej generacji. Wiele salonów optycznych oferuje jednak atrakcyjne rabaty i promocje, dzięki którym okulary progresywne można kupić taniej. Pewną niedogodnością może być też konieczność „nauczenia się” korzystania z „progresów”.

Kiedy warto zdecydować się na zakup okularów progresywnych?

Szkła progresywne z pewnością sprawdzą się u osób z prezbiopią. Wraz z wiekiem widzimy coraz gorzej, co da się odczuć po 40 roku życia, kiedy to czytanie zaczyna sprawiać nam pewną trudność. Zwykłe okulary „do czytania” mogą nie wystarczyć, kiedy pojawiają się również problemy z wyraźnym widzeniem z daleka. Szkła progresywne nie są zaś zalecane dla osób z jaskrą, zaćmą, zezem i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas