Artykuł sponsorowany Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?

Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?

Wynik badania histopatologicznego jest kluczową informacją pozwalającą właściwie ustalić dalsze leczenie. Niezwykle ważne jest możliwie jak najszybsze pobranie materiału, ale też uzyskanie rezultatów przeprowadzonej diagnostyki. Wszystko to zgodnie z przepisami oraz z uwzględnieniem dobra pacjenta. Czas ten może być różny w zależności od placówki, jednakże najczęściej wynosi maksymalnie kilkanaście dni.

Wynik histopatologiczny – jaki jest czas oczekiwania?

Oczekiwanie na wyniki z rutynowego badania histopatologicznego trwa zazwyczaj 3-4 dni. W zależności od placówki termin ten może ulec wydłużeniu nawet do 10 dni. Należy zwrócić uwagę, że jest on uzależniony nie od dobrych chęci personelu, ale od możliwości wykonania skomplikowanych procesów chemicznych, w tym np. barwienia wycinka. Dużo szybciej są otrzymywane wyniki materiałów pobieranych w ramach biopsji śródoperacyjnej. Do ich uzyskania wykonuje się preparaty mrożone, których przygotowanie trwa zaledwie kilkanaście minut. Jest to niezwykle ważne i cenne dla operatorów, gdyż jeszcze w trakcie zabiegu operacyjnego mogą uzyskać niezbędne informacje. Specjaliści z Pracowni Histopatologicznej HISTAMED wyjaśniają, że odczytanie diagnozy najlepiej pozostawić specjalistom. Pozwala on bowiem uzyskać informację o postaci badanej zmiany, ale też ewentualnym stopniu jej złośliwości. Są one niezbędne do ustalenia rokowania choroby pacjenta.

Wynik histopatologiczny – jakie informacje można uzyskać?

Uzyskane informacje z badania histopatologicznego przede wszystkim pozwalają rozpoznać nowotwór. Co więcej umożliwiają odróżnienie ich łagodnych odmian od złośliwych. Dodatkowo jest ono cennym źródłem informacji w rozpoznaniu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych. Interpretacja dokonywana przez specjalistę patomorfologa może wykazać następujące zmiany w tkance:

  • przerost – powiększenie wynikające ze zwiększenia się poszczególnych komórek,
  • rozrost – powiększenie będące skutkiem zwiększenia liczby komórek,
  • zanik – zmniejszenie objętości komórek,
  • metaplazję – pojawienie się komórek o zmiennej morfologii,
  • dysplazję – nieprawidłowości w ich wyglądzie i zaburzenia ich struktury.

Specjaliści zaznaczają, że pozwala on nie tylko rozpoznać chorobę, ale wykorzystywany jest też do monitorowania postępu leczenia. Warto dodać, że histopatologię przeprowadza się również nierzadko już po śmierci pacjenta. Często jest to jedyny sposób na uzyskanie niezbędnych i cennych informacji o przyczynie zgonu. W takiej sytuacji materiał do badania pobierany jest ze zwłok.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas