Artykuł sponsorowany Jak dbać o protezę dentystyczną?

Jak dbać o protezę dentystyczną?

Jednym z największych mitów rozpowszechnionych wśród osób starszych jest to, że higiena protezy to wyłącznie opłukiwanie jej od bieżącą wodą i włożenie na noc do szklanki. Obie praktyki są szkodliwe! W jaki sposób należy dbać o protezę, aby nie tylko doskonale wyglądała i się nie przebarwiała, ale również nie zagrażała zdrowiu? Jak właściwie ją przechowywać?

Jakość jest ważna!

W wielu poradnikach nie ma o tym ani słowa, ale bardzo ważna jest jakość protezy. Jeśli nie została wykonana przez profesjonalistę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie tylko będzie uwierała, ale także szybko ulegnie przebarwieniu. Materiał, z którego wytwarza się protezy, powinien być wysokiej jakości – odporny na barwniki zawarte w żywności oaz uszkodzenia mechaniczne podczas spożywania posiłków. Jednym z polecanych miejsc jest na przykład pracownia protetyczna Haliny Paradowskiej. Stworzenie wygodnej i estetycznej protezy wymaga cierpliwości oraz precyzji, dlatego warto decydować się na usługi profesjonalistów.

Jak czyścić?

Proteza powinna być czyszczona codziennie. Najlepiej sprawdzają się specjalne dwustronne szczoteczki, które docierają do wszystkich, nawet tych trudno dostępnych miejsc. Protezę należy myć po wyjęciu z jamy ustnej. Kluczowe jest też dobranie właściwej pasty, która nie będzie zawierała substancji ściernych. Zwykłe pasty mogą doprowadzić do porysowania powierzchni, przez co szybciej tworzy się na niej osad np. z kawy i herbaty. Najlepszym rozwiązaniem na dokładne wyczyszczenie protezy dentystycznej jest zakupienie specjalistycznych środków – pasty, tabletek lub proszku. Można je dostać w każdej aptece oraz w większości drogerii i nie są drogie. Codzienne dbanie o protezę sprawi, że nawet po wielu latach użytkowania będzie wyglądała jak nowa.

Jak przechowywać?

Trzymanie protezy w szklance z wodą to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Jest to doskonałe środowisko do namnażania się drobnoustrojów, które osadzają się we wszystkich porach protezy i mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych oraz problemów z układem pokarmowym. Ich usunięcie bywa trudne, dlatego zaleca się dokładne wymycie protezy od razu po jej wyjęciu, osuszenie i umieszczenie w szczelnym pudełeczku. Kolejnym często popełnianym błędem jest niezdejmowanie protezy na noc. I choć kleje mocujące sprawiają, że proteza staje się wyjątkowo wygodna – noszenie jej przez całą noc może być przyczyną stanów zapalnych jamy ustnej. Podobnie, jak w przypadku środków do czyszczenia, pojemniczki do przechowywania protez również można znaleźć w większości aptek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas