Artykuł sponsorowany Interwencja kryzysowa jako forma pomocy psychologicznej

Interwencja kryzysowa jako forma pomocy psychologicznej

Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia odczuwa kryzys, który związany może być zarówno z codziennymi wydarzeniami, jak i z nagłą, traumatyczną sytuacją. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z nasilającym się stresem i negatywnymi emocjami. Aby zadbać o zdrowie psychiczne i samopoczucie warto zatem skorzystać z pomocy psychologicznej w formie interwencji kryzysowej. Jak wygląda interwencja kryzysowa? Wyjaśniamy.

Interwencja kryzysowa - do kogo jest skierowana?

Kryzysy psychiczne mogą mieć wiele źródeł, niemniej jednak w większości przypadków wiążą się one z utratą równowagi nad własnym życiem. Z tego powodu interwencja kryzysowa skierowana jest do wszystkich osób, które zmagają się z trudną sytuacją życiową, a objawy jej towarzyszące negatywnie wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.

Między innymi interwencja kryzysowa online jest pomocna w przypadku:

  • Przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej,
  • Rozwodu,
  • Śmierci bliskiej osoby,
  • Nieuleczalnej lub ciężkiej choroby,
  • Nagłej utraty pracy,
  • Losowych wypadków,
  • Katastrof naturalnych,
  • Konfliktów w rodzinie.

Warto jednak pamiętać o tym, że kryzysy psychiczne są uniwersalne, a co za tym idzie, to samo wydarzenie w każdym człowieku może wywoływać inne emocje. Dlatego też interwencja kryzysowa dedykowana jest również dla osób, które odczuwają stres w związku z zajściem w ciążę, narodzinami dziecka lub zawarciem małżeństwa. Są to wydarzenia, które wiążą się z koniecznością wstąpienia w nowe role życiowe, naturalnie niosące za sobą strach oraz niepewność.

Na czym polega interwencja kryzysowa?

Interwencja kryzysowa to w głównej mierze natychmiastowa pomoc psychologiczna udzielana przez specjalistów. Wsparcie skoncentrowane jest na konkretnym problemie, z którym zmaga się pacjent. Głównym celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi w życiu, znalezienie umiejętności samodzielnego poradzenia sobie z trudnościami, a także przeciwdziałanie wystąpienia negatywnych skutków ekstremalnego stresu, jakimi może być depresja.

Spotkania w ramach interwencji kryzysowej online w E-Poradni Idia obejmują około 10 sesji, podczas których specjalista na podstawie rozmowy rozpoznaje problem pacjenta, a co więcej przedstawia mu możliwe wyjścia z kryzysowej sytuacji oraz źródła potencjalnej pomocy, z których może on skorzystać.

Następnie wraz z pacjentem układany jest realistyczny plan działania, który ma na celu pomóc w opanowaniu kryzysu psychicznego. Ogromną rolę w uzyskaniu kontroli nad własnym życiem ma również zbudowanie i utrzymanie motywacji do działania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas