Artykuł sponsorowany Implanty wprowadzane przez chirurga do protetycznej odbudowy braków zębowych

Implanty wprowadzane przez chirurga do protetycznej odbudowy braków zębowych

Braki zębowe odbierają pewność siebie, ale powodują także szereg problemów zdrowotnych. Nie powinno się zatem zwlekać z ich uzupełnieniem, zwłaszcza że obecnie stomatologia oferuje zaawansowane metody w tym zakresie. Jedną z nich są tytanowe wszczepy, które zastępują naturalny korzeń, a na nich z kolei odbudowuje się koronę. Jak dokładnie wygląda taki zabieg?

Jak zbudowane są implanty zębowe?

Braki w uzębieniu należy możliwie jak najszybciej uzupełnić. Pomijając kwestie estetyczne, mają one bowiem konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim prowadzą do przemieszczania się pozostałych zębów i powstawania wad zgryzu. To z kolei wiąże się z dolegliwościami bólowymi, w tym migrenami, zaburzeniami mowy, żucia. W miejscach braków dochodzi ponadto do zaniku kostnego. To tylko nieliczne skutki, którym można zapobiec między innymi poprzez zabieg wszczepienia implantów. Składają się one trzech części:

  • tytanowej śruby – wszczepia się ją do kości i ze względu na materiał z którego jest wykonana jest całkowicie obojętna dla organizmu (biozgodna). Z czasem integruje się ona z kością, stanowiąc stabilny filar dla korony;

  • łącznika – element znajdujący się pomiędzy śrubą a koroną;

  • korona zębowa – zrobiona z najczęściej ze stali dentystycznej licowanej porcelaną lub tlenkiem cyrkonu. Zawsze jest dopasowana odcieniem do reszty uzębienia, aby zachować naturalny efekt.

Do zalet implantów zębowych należy zaliczyć ich wieloletnią trwałość, o ile pacjent utrzymuje prawidłową higienę jamy ustnej. Ta nie odbiega w znaczny sposób od tej, jaką należy zachowywać w przypadku zębów własnych.


Jakie są warunki kwalifikacji do założenia implantu?

Istnieje niewiele przeszkód, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu implantacji stomatologicznej. Minimalna granica wiekowa wynosi około 25 lat w zależności od tego, kiedy kończy się proces rozwoju tkanki kostnej, zatem podlega to indywidualnej ocenie podczas konsultacji. Nie istnieje jednak żaden górny limit. Z każdym pacjentem najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, na podstawie którego lekarz stomatolog podejmuje decyzję o wszczepieniu implantu. Przede wszystkim osoba musi być zdrowa, aby proces gojenia przebiegał bezproblemowo. Ponadto dodatkowej konsultacji przed implantacją wymagają pacjenci zmagający się z cukrzycą, chorobami metabolicznymi lub innymi schorzeniami związanymi z zaburzeniami odporności. Ocenie podlega także ilość podstawy kostnej w miejscu implantacji – gdy jest niewystarczająca, trzeba przeprowadzić wcześniej zabiegi wspomagające jej regenerację.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów?

Zasadniczo to proces składający się z trzech etapów. Implantacją zajmuje się chirurg stomatolog, na przykład w gabinecie Grodzcy Stomatologia w Białymstoku, który ma w tym kierunku odpowiednią specjalizację. Po przeprowadzeniu badania oraz przeanalizowaniu tomografii komputerowej pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu. W miejscu, w którym ma znaleźć się implant, specjalistycznymi narzędziami przygotowuje się otwór do jego wszczepienia. Następnie umieszcza się w nim tytanową śrubę i zaszywa ranę.

Całość odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa z reguły kilkadziesiąt minut. Następnie należy odczekać 3-6 miesięcy. W tym czasie wszczepiony implant integruje się z kością. Drugi etap polega na odsłonięciu wszczepu tytanowego oraz wkręceniu śruby gojącej. Po kolejnych dwóch tygodniach lekarz stomatolog może pobrać wyciski, a także dobrać odcień przygotowywanej w laboratorium korony. Ta zostaje zamocowana za pomocą łącznika podczas ostatniej wizyty.

Należy podkreślić, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Jeżeli warunki wewnątrzustne są korzystne czasami można usunąć ząb, wprowadzić implant oraz koronę na jednej wizycie dzięki czemu pacjent opuszcza gabinet z gotowym uzupełnieniem braku zębowego. Wszystko zależy od wyniku konsultacji pierwszorazowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas