Artykuł sponsorowany Gabinet Ortodontyczny Beaty Kaiser-Ziorkiewicz i profilaktyka ortodontyczna u dzieci

Gabinet Ortodontyczny Beaty Kaiser-Ziorkiewicz i profilaktyka ortodontyczna u dzieci

Aż 80% wszystkich wad zgryzu, które są diagnozowane u dzieci i młodzieży, to wady nabyte. Najczęściej mają one związek z nieświadomie nieprawidłową pielęgnacją niemowlęcia przez rodziców. Mamy tu na myśli np. przedłużone karmienie butelką oraz długotrwałe ssanie smoczka lub kciuka. Gabinet Ortodontyczny Beaty Kaiser-Ziorkiewicz w Gdyni od 30 lat zajmuje się leczeniem wad zgryzu u najmłodszych pacjentów. Pomaga również im zapobiegać. W jaki sposób?

Kiedy zacząć stosować profilaktykę ortodontyczną u dzieci?

Najlepiej już w okresie niemowlęcym. Warto zadbać o to, by maluch spał na płaskim i nie za miękkim materacu. Niewskazane jest również stosowanie wysokich poduszek, przez które głowa dziecka jest lekko pochylona do przodu, co ma negatywny wpływ na rozwój szczęki i żuchwy. Duże znaczenie ma także sposób, w jaki niemowlę jest karmione.

Pediatrzy zalecają wyłączne karmienie piersią aż do ukończenia przez malucha 6 miesiąca życia, a potem kontynuację karmienia naturalnego do końca drugiego roku życia, ale już przy stosowaniu pokarmów uzupełniających.

Twardsze pokarmy należy podawać maluchowi już od 5 miesiąca, gdyż sprzyja to rozwojowi narządu żucia. Jeśli chodzi o karmienie butelką, to trzeba zwrócić uwagę, by miała ona odpowiednio wyprofilowany, anatomiczny smoczek. To samo dotyczy smoczków podawanych w celu uspokojenia dziecka.

Profilaktyka ortodontyczna prowadzona w późniejszych latach życia dziecka

Kiedy dziecku wyrżną się pierwsze ząbki, należy zabrać je na kontrolę stomatologiczną. Taką kontrolę trzeba powtarzać co rok, by nadzorować rozwój zębów i nauczyć dziecko, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. W momencie, gdy maluch będzie miał już komplet zębów mlecznych, warto zapisać go na konsultację ortodontyczną np. do Gabinetu Ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz. Lekarz oceni ustawienie zębów, a w razie rozpoznania wady zgryzu, wdroży odpowiednie leczenie.

Rodzice powinni też zwracać uwagę na nawyki i przyzwyczajenia swojego dziecka. Oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci, nadgryzanie ołówka – to wszystko prowadzi do rozwoju wad zgryzu. Profilaktyka ortodontyczna jest bardzo ważna. To od niej zależy funkcjonalność narządu żucia. Sukcesywnie prowadzona pozwoli uchronić dziecko przed leczeniem ortodontycznym lub sprawi, że będzie ono prostsze do przeprowadzenia i mniej inwazyjne.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas