Materiał Partnera Fizjoterapia sposobem na powrót do pełnej sprawności po kontuzji

Fizjoterapia sposobem na powrót do pełnej sprawności po kontuzji

Stłuczenia, przeciążenia mięśni, skręcenia, zwichnięcia czy nawet złamania – każdy z typów urazów wymaga właściwego i przede wszystkim kompleksowego leczenia. Kluczowym elementem rekonwalescencji są ćwiczenia wykonywane pod okiem rehabilitanta bądź fizjoterapeuty, który będzie w stanie pomóc w szybkim powrocie do pełni sił. Przy jakich urazach sprawdzi się takie wsparcie i na czym dokładnie polega?

Fizjoterapia na każdy uraz

Nadmierne obciążenia pojawiające się np. przy upadku to działania, które przyczyniają się do powstawania kontuzji. Mogą to być jednak nie tylko poważne złamania, ale również nieco mniej bolesne stłuczenia i nie tylko. Szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie często występującymi urazami są także naciągnięcia i naderwania. W zależności od ich rodzaju, mogą skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie bez uczucia uciążliwego, silnego bólu. Po przeprowadzeniu stosownego zabiegu, jeśli jest on konieczny, należy zdecydować się na pomoc fizjoterapeuty.

Ćwiczenia rekomendowane przez specjalistę będą dopasowane indywidualnie do charakteru przebytej kontuzji, co pozwoli na maksymalną skuteczność i przyspieszenie rekonwalescencji. Takie zajęcia warto zatem odbywać w odpowiednich miejscach – jednym z nich jest gabinet Slimmy Jimmy, w którym można zarówno zadbać o swoją sylwetkę poprzez treningi personalne, jak i wrócić do pełni sił po urazie pod czujnym okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jego pomoc będzie nieoceniona w walce z ograniczoną ruchomością, wspomnianym już bólem czy nawet zaburzeniem tzw. czucia głębokiego. W jaki jednak dokładnie sposób pomóc po kontuzji może nam doświadczony fizjoterapeuta?

Indywidualnie dopasowane ćwiczenia dla osób po kontuzji

W zależności od charakterystyki danej kontuzji, fizjoterapeuta tworzy optymalny i dopasowany do danej osoby program terapeutyczny. Są to techniki mięśniowo-powięziowe oraz dodatkowe ćwiczenia, które pozwalają szybko wrócić do pełni sił. Najczęściej po urazach zalecana jest tzw. rehabilitacja sportowa, umożliwiająca osobom aktywnym fizycznie kontynuowanie uprawiania wybranej dyscypliny bez uczucia bólu. Fizjoterapeuta kontroluje schematy ruchowe, które dzięki ćwiczeniom stają się prawidłowe.

Nie jest to jednak jedyny element ćwiczeń fizjoterapeutycznych w ramach rekonwalescencji po kontuzji. Poprzez trening personalny osoba po przebytym urazie rozpoczyna szereg aktywności fizycznych, których charakter i intensywność ustala fizjoterapeuta. Specjalista nie tylko będzie kierował nami na prowadzonych zajęciach, ale wskaże również ćwiczenia możliwe do zrealizowania we własnym zakresie w ramach tzw. autoterapii. Kompleksowa fizjoterapia to sposób na powrót do pełnej sprawności po większości kontuzji – warto zatem zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie.

Podziel się