Artykuł sponsorowany Eskulap radzi, jak zapobiegać otyłości

Eskulap radzi, jak zapobiegać otyłości

  1. Otyłość to zmora XXI wieku. Wprawdzie otyłość w Polsce nie należy do rekordowych, ale specjaliści już biją na alarm. Ponad połowa naszych rodaków zmaga się z tym problemem. O otyłości mówimy, kiedy wskaźnik BMI przekracza 30. Reagować musimy wcześniej, ponieważ następstwem otyłości jest wiele groźnych chorób.

    Skutki otyłości

    Od 1985 roku WHO uznaje otyłość samą w sobie za jednostkę chorobową. W zależności od przyczyn otyłości leczeniem zajmują się różni lekarze specjaliści (bariatra, endokrynolog, dietetyk), natomiast jej profilaktyka zaczyna się w gabinecie lekarza rodzinnego i jest zagadnieniem z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli podejrzewasz, że Twoja otyłość może być spowodowana problemem z regulowaniem poziomu cukru w organizmie, warto udać się na konsultację do diabetologa.

    Konsekwencje otyłości mogą być bardzo poważne

    Otyłość może doprowadzić do takich chorób, jak:

    •  choroby układu krążenia,
    •  problemy z oddychaniem i co za tym idzie – pogorszenie jakości snu,
    •  zaburzenia hormonalne, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn,
    • cukrzyca typu 2,
    • zmiany zwyrodnieniowe stawów.

    Lekarze zatrudnieni w Centrum Medycznym Eskulap są zdania, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zwracają uwagę na profilaktykę otyłości.

    Jak zapobiegać otyłości?

    1. Zbilansować dietę – według opracowanej na nowo w 2020 roku piramidy żywienia podstawę zdrowej diety stanowią warzywa. Specjaliści od żywienia wskazują też na to, że co najmniej połowa z nich powinna być spożywana na surowo. Piętro wyżej znajdują się produkty zbożowe, pełnoziarniste. Nieco mniej potrzebujemy nabiału, mięsa oraz ryb. Na samym szczycie piramidy żywienia znajdują się tłuszcze.
    2. Uprawiając umiarkowaną aktywność – złota zasada WHO mówi, że minimum aktywności fizycznej to: 3 razy w tygodniu przez 30 minut przy tętnie około 130 uderzeń serca na minutę. Spacer, jazda na rowerze, slow jogging. Każda aktywność jest wskazana. Dobrym pomysłem jest zamiana samochodu na rower w dojazdach do pracy, zrezygnowanie z widy, albo wysiadanie z autobusu jeden przystanek wcześniej. Eskulap zwraca jednak uwagę na to, że przed rozpoczęciem ciężkich treningów, np. biegowych, zawsze trzeba wcześniej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni stan zdrowia.
    3. Unikając stresu – warto poświęcić kilka minut dziennie na ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, żeby obniżyć poziom stresu. Bardzo często się zdarza, że zestresowane osoby zajadają problemy, co sprzyja otyłości. Ponadto, w stresie wydziela się kortyzol, który sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i hamuje jej spalanie.
    4. Eliminując niezdrową dietę – alkohol, fast foody, słodkie napoje gazowane, dosładzane soki, ciastka, batoniki. Słodycze zastępujemy suszonymi owocami, a napoje wodą. 

    Jeśli jednak pomimo starannie zbilansowanej diety i zachowania aktywności fizycznej waga będzie rosła, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowania na odpowiednie badania lub skieruje do specjalisty.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas