Artykuł sponsorowany Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniu mammografii

Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniu mammografii

Mammografia i USG piersi to badania diagnostyczne, które pozwalają nie tylko na zdiagnozowanie raka piersi, ale i na wykrycie wszystkich niepokojących zmian. Badania te są szczególnie zalecane kobietom, które są genetycznie obarczone ryzykiem raka. Którą z tych metod wybrać i dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom? Na czym dokładnie one polegają i jak przebiegają? Opowiemy o profilaktyce, która może uratować życie.

Profilaktyka i USG

Lekarze bardzo słusznie powtarzają nam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego regularne badania są bardzo ważne. Każda kobieta, która skończyła już 20 lat, powinna przynajmniej raz w miesiącu badać swoje piersi w domu - nazywa się to samokontrolą. Między 20 a 40 rokiem życia powinna odwiedzać lekarza przynajmniej co 3 lata, a w późniejszym wieku co roku. Do 50 roku życia lekarze zalecają przeważnie badania USG, a po 50 roku życia mammografię. Badanie USG wykonuje się przy użyciu fal ultradźwiękowych. Fale wnikają do ciała i odbijają się od narządów wewnętrznych. To, co "widzi" ultrasonograf, my i lekarz możemy obserwować na monitorze. Badanie jest oczywiście bezbolesne i nie jest szkodliwe dla naszego organizmu. Wykonuje się je niezależnie od cyklu menstruacyjnego. USG zaleca się przede wszystkim kobietom młodym, co jest spowodowane budową ich piersi. W sutkach młodej kobiety znajduje się więcej tkanki gruczołowej, a ta widoczna jest dobrze na USG. Tkanka ta powoduje, że na zdjęciu z mammografii obraz jest jasny, stąd u młodych kobiet częściej wykorzystuje się właśnie ultrasonografię.

Badanie mammograficzne

Mammografia to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnego raka piersi, zwłaszcza u kobiet, które ukończyły 50 rok życia. Pozwala między innymi na lokalizację zwapnień w okolicach sutka. To badanie radiologiczne, które prześwietla tylko piersi, nie całą klatkę piersiową, jak mylnie wyobrażają to sobie niektóre pacjentki - dowiadujemy się w Fundacji Godula-Hope z Rudy Śląskiej. Urządzenie do mammografii składa się z dwóch płytek. Na jednej płycie pacjentka kładzie pierś, a lekarz przyciska ją drugą płytką i wykonuje prześwietlenie. Badanie to najlepiej jest wykonywać w czasie menstruacji lub zaraz po niej. Po miesiączce piersi są bardziej wrażliwe na ucisk i nieco obrzmiałe. W tkankach znajduje się więcej wody, przez co wyniki mogą być mylące. Pacjentka przed badaniem nie powinna stosować żadnych kosmetyków w obrębie piersi, ponieważ mogą one zmieniać obraz. Dotyczy to kremów, balsamów, dezodorantów, czy pudrów. Regularne badanie mammograficzne piersi, zwłaszcza po 50 roku życia, pozwala na wykrycie niepokojących zmian już w początkowej fazie. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje nowotwór, tym większe mamy szanse na walkę z chorobą. 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas