Materiał Partnera Dlaczego warto regularnie badać mocz?

Dlaczego warto regularnie badać mocz?

O badaniu moczu mówi się nieco rzadziej niż krwi i zwykle decydują się na nie osoby, które zauważają u siebie objawy infekcji pęcherza. Na podstawie badania moczu można wykryć wiele groźnych chorób np. przewlekłe zakażenia bakteryjne lub cukrzycę. W jaki sposób pobrać próbkę moczu do badania i co dokładnie może zostać zdiagnozowane na jej podstawie?

Jak przygotować próbkę?

Niestety, nie każdy pobiera próbkę moczu we właściwy sposób, dlatego warto na samym początku wspomnieć kilka słów o najważniejszych zasadach. Mniej więcej 24 godziny przed pobieraniem moczu nie powinno się pić kawy, spożywać alkoholu i palić papierosów. Mocz nie powinien być badany w czasie miesiączki lub krótko po jej ustąpieniu, gdyż może zawierać resztki krwi i nabłonka. Do badania najlepiej nadaje się mocz poranny ze środkowego strumienia. Próbki moczu można oddać do badania między innymi w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie, który posiada własne laboratorium diagnostyczne.

Schemat pobierania próbki moczu:

  1. Obmycie okolicy cewki moczowej czystą wodą bez detergentu i osuszenie jednorazowym ręcznikiem papierowym lub papierem toaletowym.
  2. Dokładne umycie rąk.
  3. Pobranie moczu ze środkowego strumienia do specjalnego pojemniczka.
  4. Zamknięcie pojemniczka i opisanie go swoimi danymi.

Żeby badanie moczu dawało wiarygodne wyniki, konieczne jest jak najszybsze dostarczenie próbki, najlepiej w ciągu godziny od pobrania. Pojemnik z próbką nie powinien być narażony na promieniowanie słoneczne.

Jak wygląda badanie moczu?

Podczas badania moczu jest on diagnozowany nie tylko pod kątem drobnoustrojów. Sprawdza się również wiele innych parametrów. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • Barwę – zmieniona barwa może sugerować obecność krwi, cukrzycę, odwodnienie lub przewlekłą chorobę nerek.
  • Przejrzystość – mętny świadczy najczęściej o infekcji bakteryjnej, grzybiczej oraz zakażeniu pasożytniczym.
  • Ciężar właściwy – zbyt wysoki i zbyt niski ciężar jest nieprawidłowy. Wysoki może oznaczać odwodnienie, a niski nieprawidłową pracę nerek.
  • pH – niektóre pokarmy mogą zmieniać odczyn moczu, ale zmiana może być również objawem cukrzycy lub spożycia zbyt dużej ilości alkoholu.
  • Białko, glukoza i ciała ketonowe – nie powinny znajdować się w moczu nawet w śladowych ilościach.

Nawet niewielkie odstępstwa od normy warto skonsultować z doświadczonym lekarzem, gdyż mogą wskazywać na wczesne stadium choroby. Szybkie wykrywanie chorób to w wielu przypadkach jedyna możliwość na ich skuteczne wyeliminowanie.

Opracowanie:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Swiętej Katarzynie

Święta Katarzyna , Żeromskiego 1

Podziel się