Artykuł sponsorowany Dlaczego depresja bywa nazywana chorobą cywilizacyjną?

Dlaczego depresja bywa nazywana chorobą cywilizacyjną?

Według badań UCE RESEARCH oraz SYNO Poland przeprowadzonych na początku lutego 2022 roku 61,4% ankietowanych Polaków stwierdza występowanie u siebie co najmniej jednego z objawów depresji, przy czym najczęściej, bo aż w 37,7% przypadków jest to uczucie zmęczenia i apatii. Dane te jasno wskazują więc, że coraz więcej Polaków choruje na depresje. Jak ją więc rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Cukrzyca, otyłość, nadciśnienie i depresja, czyli choroby XXI wieku

Obecne tempo rozwoju sprawia, że coraz więcej chorób określanych jest mianem cywilizacyjnych, które występują na całym świecie i są powszechnie znane w każdym kraju. Wśród nich wymienia się m.in. otyłość i depresje. Przy czym zgodnie z danymi WHO depresja jest obecnie zaliczana do 4 najpoważniejszej choroby, na którą cierpi najwięcej osób we współczesnym społeczeństwie. Co więcej, dotyka ona wszystkie pokolenia, a co najbardziej niepokojące coraz częściej również dzieci.

Skąd się bierze depresja i jakie są jej objawy?

Pomimo licznych badań wciąż nie do końca znane są przyczyny zachorowalności społeczeństwa na depresje. Wśród czynników, które mogą się przyczyniać do powstania tej choroby, zalicza się jednak:

  • czynniki biologiczne i genetyczne, związane na przykład z funkcjonowaniem ośrodków w mózgu,

  • czynniki środowiskowe, takie jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, narodziny dziecka (depresja poporodowa),

  • czynniki psychologiczne, związane z zaburzonym postrzeganiem siebie, odrzucenie społeczne. 

Objawy depresji są niejednoznaczne i mogą znacznie się różnić między sobą. Dlatego też bardzo często leczenie depresji podejmowane jest już w jej zaawansowanym stadium. Przy czym zauważenie u siebie lub bliskiej osoby co najmniej dwóch z poniższych objawów utrzymujących się przez 14 dni może sugerować już występowanie tej choroby. Objawy te to głównie:

  • apatia, 

  • zaburzenia snu,

  • zaburzenia apetytu,

  • stany lękowe, 

  • izolowanie się od otoczenia, w tym również od bliskich,

  • przewlekłe zmęczenie,

  • brak wiary w siebie,

  • myśli samobójcze. 

Gdzie szukać pomocy w walce z depresją?

Pierwszym krokiem pozwalającym zwalczyć depresję jest udanie się do psychiatry lub psychologa, którego pomóc znaleźć można w wielu miejscach, w Białymstoku jest to na przykład Ośrodek Leczenia Uzależnień Virtus. Sam proces leczenia depresji opiera się natomiast na trzech metodach. Pierwsza z nich to psychoterapia, druga psychoterapia połączona z terapią farmakologiczną z kolei ostatnia z nich to terapia psychologiczna, skierowana na znalezienie przyczyn występowania choroby i ich niwelowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas