Materiał Partnera Diagnostyka radiologiczna jest często przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych.

Diagnostyka radiologiczna jest często przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych.

Diagnostyka radiologiczna stosowana w stomatologii jest niezwykle przydatna w ocenie stanu uzębienia. Wielu fachowców nie wyobraża sobie pracy jako dentysta bez możliwości oceny obrazowej typu RTG zębów czy tomografii. Oczywiście jest to w dużej mierze zasługa mocno rozwiniętej technologii, która umożliwia przeprowadzanie analiz w tym zakresie. Oznacza to, że współczesny stomatolog ma lepsze możliwości do leczenia zębów niż dawniej.

W trakcie tradycyjnej wizyty w gabinecie dentystycznym lekarz jest w stanie tylko pobieżnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej. Należy pamiętać, że spory fragment zębów nie jest widoczny gołym okiem, ponieważ  duża część (ta z korzeniami) umiejscowiona jest głęboko w dziąśle. Natomiast wiele zmian chorobowych pojawia się właśnie w takim miejscu, tkankach miękkich czy w kości szczękowej. W związku z tym wykorzystuje się możliwości współczesnej aparatury diagnostycznej, która pozwala profesjonalistom dokładnie ustalić, co się dzieje w obrębie uzębienia. Dlatego też dzięki ocenie obrazowej stanu chorobowego stomatolog może przygotować odpowiedni plan leczenia chorego obszaru.

RTG uzębienia – czym się ono cechuje?

Najczęściej stosowanym urządzeniem wykonującym dokładną diagnostykę zębów jest aparatura emitująca promieniowanie rentgenowskie. Głównym celem takiego działania jest rejestracja poszczególnego fragmentu szczęki lub całości. Można wyróżnić dwa rodzaje zdjęcia rentgenowskiego – wewnątrzustne i zewnątrzustne. Pierwszy typ przeprowadzany jest, gdy sprzęt diagnostyczny znajduje się w środku jamy ustnej pacjenta i w taki sposób rejestruje on kondycję poszczególnych zębów. W tym przypadku wyróżniamy dwa rodzaje zdjęć – zgryzowe i przylegające. Zgryzowe pozwala przeanalizować istniejącą wadę zgryzu lub sprawdzić, czy wszystkie zęby są widoczne (niektóre mogą być ukryte głęboko w dziąśle). Z kolei zdjęcia wykonane metodą przylegającą pozwalają stworzyć obraz jedynie niewielkiego fragmentu uzębienia. Sposób ten w głównej mierze pomaga rozpoznać, w jakiej kondycji jest ząb, czy w jego obrębie nie pojawiają się torbiele bądź guzy. Natomiast drugi wariant RTG umożliwia przeprowadzić ocenę powstałych uszkodzeń twarzoczaszki wynikających z mechanicznego urazu czy poważnej choroby. Diagnostyka radiologiczna uzębienia wykonywana jest w wielu profesjonalnych placówkach dentystycznych. Centrum stomatologiczne Jumident w Rypinie należy właśnie do takiego miejsca.

Zalety RTG uzębienia

Możliwość wykonania zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej pozwala bardzo dokładnie ocenić kondycję uzębienia oraz tego, co się w jego obrębie dzieje. Obecnie nowoczesna technologia cyfrowa sprawia, że podczas tej metody emitowane jest znacznie mniejsze promieniowanie niż w klasycznym sprzęcie. Co więcej, uzyskany obraz jest możliwy do obejrzenia na monitorze komputera. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby dane zdjęcie powiększyć zwłaszcza w miejscu istotnym do przeprowadzenia analizy. Należy wiedzieć, że otrzymany obraz jest trójwymiarowy, a tym samym bardzo szczegółowy, cechujący się doskonałą jakością. Ponadto uzyskane rezultaty można przechowywać na płycie CD, przenośnym dysku lub możliwa jest ich wysyłka przez e-mail.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas