Artykuł sponsorowany Depresja jako problem cywilizacyjny

Depresja jako problem cywilizacyjny

Depresja zaliczana jest do powszechnie występujących zaburzeń psychicznych. Badania w ciągu ostatnich lat wskazują na wzrostowy trend zachorowań. co z kolei może skłaniać do refleksji nad zasadnością określania depresji jako problemu współczesnej cywilizacji. Ze względu na wysokie koszty społeczne i zagrożenie śmiertelnością, kwestie takie jak diagnostyka i leczenie zaburzeń depresyjnych powinny stać się priorytetem.

Czym jest depresja?

Depresję określa się jako poważne zaburzenie psychiczne. Osoby chore zmagają się z obniżeniem nastroju, zmniejszeniem energii oraz aktywności, co często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Związane jest to z pogorszeniem jakości życia, wzrostem zachorowalności i śmiertelności. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja należy do głównych przyczyn niezdolności do pracy.

W związku z brakiem badań przesiewowych szacuje się, że u około połowy pacjentów z objawami ciężkiej depresji rozpoznaje się tę chorobę, z czego tylko 50% z nich uzyskuje odpowiednie leczenie. Takie zjawisko powszechnie nieleczonej depresji związane jest ze zwiększonym odsetkiem samobójstw, a także występowaniem chorób somatycznych i na odwrót — choroby somatyczne także sprzyjają rozwojowi depresji.

Depresja jako choroba cywilizacyjna

Z badań naukowych wynika, że zachorowalność na depresję zwiększa się szczególnie w społeczeństwach państw wysokorozwiniętych. Na świecie choruje na nią około 350 milionów ludzi, a najczęściej obserwowana jest u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Dwa razy częściej chorują kobiety, lecz przyczyny tego zjawiska wciąż pozostają nieznane.

Obecnie obserwuje się również wzrost pacjentów także w grupie powyżej 65. roku życia. Jako główną przyczyną wskazuje się obecność przewlekłych chorób somatycznych, powodujących pogorszenie pracy organizmu. Dodatkowo wydłużenie długości życia może jeszcze bardziej pogłębić ten trend i przyczynić się do większej zapadalności na schorzenia psychiatryczne.

Depresja często wiąże się ze współwystępowaniem dolegliwości somatycznych i powoduje konieczność wzmożonej czujności zarówno ze strony lekarzy, jak i osób z najbliższego otoczenia. Wczesne dostrzeżenie objawów pozwala na wdrożenie leczenia oraz poprawę stanu pacjenta. Funkcjonuje wiele placówek oferujących wsparcie osobom zmagającym się z chorobami psychicznym, np. Gabinet psychologiczny Aleksandry Miller-Janickiej. Bardzo ważne okazuje się też realizowanie programów profilaktycznych, które przyczyniają się do zwiększenia świadomości ludzi i promują zdrowie psychiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas