Materiał Partnera Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych zębów u pacjentów, którzy borykają się z poważnymi problemami stomatologicznymi.  Rekonstrukcję uzębienia wykonuje się za pomocą specjalistycznych protez, które dobiera się indywidualnie do każdego przypadku. Doborem rodzaju uzupełnienia oraz jego wykonaniem zajmuje się protetyk stomatologiczny. Jakie typy protez dostępne są dla pacjentów?

Dlaczego rekonstrukcja uzębienia jest istotna?

Wiele osób, które z różnych powodów straciło zęby, przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i radzi sobie bez nich. Odbudowa uzębienia jest bardzo ważna i nie chodzi jedynie o kwestię atrakcyjniejszego wyglądu. Brak zębów powoduje, że pokarm nie jest wystarczająco dobrze rozdrabniany, co – wraz z upływem czasu- staje się powodem dużych kłopotów trawiennych. Częstym skutkiem braków  w uzębieniu są również choroby dziąseł i przemieszczanie się pozostałych zębów. Pacjentom towarzyszy też ból lub dyskomfort w trakcie spożywania posiłków, szczególnie jeśli potrawy wymagają dokładnego przeżuwania. Jak wyjaśnia specjalista z Gabinetu Stomatologicznego w Oświęcimiu – dobór odpowiedniej protezy pozwala zaradzić wszystkim tym problemom. Dodatkowo sprawia, że pacjent czuje się bardziej pewny siebie i częściej się uśmiecha, gdyż przestaje się wstydzić za stan swoich zębów.

Najpopularniejsze rodzaje uzupełnień

Dzięki protetyce stomatologicznej oraz implantologii możliwe jest odbudowanie nawet najbardziej zaniedbanego uśmiechu. Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych pacjenta oraz wyboru najlepszej do danego przypadku techniki. Idealnym uzupełnieniem braków zębowych są implanty zębowe. Jest to rodzaj protezy stałej , z pomocą której można przywrócić pacjentowi pierwotną funkcję żucia. Trzeba jednak zaznaczyć, że implanty zębowe to dość spory wydatek, dlatego też – póki co- decydują się na nie zamożniejsi pacjenci. Do innych protez stałych można zaliczyć wszystkie mosty protetyczne i wkłady koronowe. Te pierwsze stosowane są do odbudowy większych braków zębowych na jednym łuku. Przy pomocy wkładów koronowych nie uzupełnia się całych zębów, a jedynie ich korony. Używa się ich wówczas, gdy naturalny ząb pacjenta jest zniszczony tak bardzo, że nie da się go uratować przy pomocy tradycyjnych metod. Do nieco tańszych rozwiązań można zaliczyć protezy zębowe ruchome. Wśród nich protetycy wyróżniają protezy częściowe i całkowite. Wśród tych pierwszych wymienić można protezy osiadające i szkieletowe. Te pierwsze opierają się na błonie śluzowej, z kolei te drugie swoim wyglądem przypominają nieco mosty protetyczne. Protezy całkowite wykonane są z akrylu, stosuje się je do uzupełnienia całych łuków zębowych. Trzeba jednak pamiętać, że ruchome protezy nie są tak stabilne jak protezy stałe, dlatego też wymagają stosowania specjalnych preparatów do ich mocowania.

Opracowanie:

Gabinet Stomatologiczny Grzegorz Kocjan

Oświęcim , Skłodowskiej-Curie 4 lok. 2

  • tel. 33 844 07 68

Podziel się