Artykuł sponsorowany Czym zajmują się lekarze nefrolodzy?

Czym zajmują się lekarze nefrolodzy?

Nefrologia to gałąź medycyny, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu, a także na profilaktyce zdrowotnej nerek oraz układu moczowego. Dziedzina ta tylko z pozoru jest jednak wąska. Warto wiedzieć, że nefrolodzy ustalają plany leczenia pacjentów wraz z urologiami, a niekiedy też z ginekologami, hematologami, kardiologiami, chirurgami oraz endokrynologami. Zaburzona praca nerek wpływa bowiem na cały organizm człowieka, który jest zatruwany. Kiedy zatem warto udać się do poradni nefrologicznej?

Jakie schorzenia leczy nefrolog?

Spektrum schorzeń, którymi zajmuje się lekarz nefrolog, zamyka się na dolegliwościach nerek oraz układu moczowego. Poradnie nefrologiczne diagnozują i leczą zatem kamicę nerkową, stany zapalne układu moczowego, niewydolność nerek, zespół nerczycowy, cystynurię, nowotwory nerek, złębuszkowe zapalenie nerek, a także chorobę Fabry’ego. Pacjenci, którzy stawiają się zaś w gabinetach lekarzy nefrologów, poddawani są nie tylko badaniom USG jamy brzusznej i nerek, ale także USG układu moczowego, a w przypadku mężczyzn dodatkowo jąder i prostaty.

Ponadto należy nadmienić, iż nefrolodzy zajmują się profilaktyką zdrowotną nerek. Ta ważna jest we współpracy z dietetykami, diabetologami, a także hematologami.

Kiedy warto skonsultować stan zdrowia z nefrologiem?

Nefrolodzy, a także inni lekarze nawołują pacjentów do odwiedzania poradni nefrologicznych niezależnie od stanu zdrowia, wieku, chorób przewlekłych czy stylu życia. Badania prognostyczne wskazują bowiem, iż śmiertelność Polaków związana z chorobami nerek może w najbliższych latach znacznie wzrosnąć. Profilaktyka zdrowotna jest zatem ważna, a krótkie badanie USG jamy brzusznej i nerek może uratować życie.

Szczególnie na wizyty u nefrologów powinni zapisywać się zaś osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie serca, a także pacjenci po udarach oraz zawałach. W grupie ryzyka chorób nerek są także wszyscy ci, którzy palą papierosy, prowadzą osiadły tryb życia, niezdrowo się odżywiają czy zażywają duże ilości środków przeciwbólowych. Stałą kontrolą zdrowia powinni zaś być objęci pacjenci, w których rodzinach występowały wrodzone choroby nerek.

Objawy wskazujące na choroby nerek

Choroby nerek mogą być zarówno niegroźne i szybkie w leczeniu, jak i poważne i zagrażające życiu. Objawami zaburzonej pracy tych narządów są zaś:

  • zmiana wyglądu moczu,
  • obrzęk kończyn,
  • częste oddawanie moczu,
  • obrzęk wokół oczu,
  • apatia i senność,
  • podwyższone ciśnienie,
  • słabszy apetyt,
  • suchość i swędzenie skóry.

Charakterystycznym objawem zaburzonej pracy nerek jest także metaliczny posmak w ustach oraz poczucie wyczerpania. Wiedzieć też warto, że nerki często nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Choroby bezobjawowe nie należą do rzadkości, a niewydolność nerki może rozwijać się bez znaków nawet przez kilka lat. To dlatego u nefrologa warto stawiać się co 2-3 lata, a po 55. roku życia nawet co roku. Jeśli znajdujemy się zaś w grupie ryzyka, wizyta powinna być planowana raz na pół roku. Gdzie warto się zaś na nią udać?

Gdzie udać się na badanie nerek?

Osoby chętne na badanie nerek powinny wybierać przychodnie z wieloma poradniami specjalistycznymi. Dzięki temu stan zdrowia i ewentualne nieprawidłowości zostaną szybko zweryfikowane przez różnych lekarzy tak, by wdrożyć właściwe oraz skuteczne leczenie.

W Nowym Sączu na USG nerek zaprasza Centrum Medyczne PROMED, gdzie działa także laboratorium. Lekarz nefrolog przyjmuje zaś w tej placówce zarówno pacjentów korzystających z bezpłatnej opieki medycznej NFZ, jak i osoby, które posiadają pakiety LUXMED. To takimi przychodniami warto się zainteresować, by zadbać nie tylko o nerki, ale także o układ krwionośny i kostny, czy serce. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas