Materiał Partnera Czym się kierować przy wyborze pediatry dla dziecka?

Czym się kierować przy wyborze pediatry dla dziecka?

Wybór pediatry nie powinien być przypadkową decyzją. W końcu, od kompetencji specjalisty w dużej mierze będzie zależeć skuteczność leczenia dziecka. Lekarz będzie też kontrolował prawidłowy rozwój malucha - od momentu narodzin aż do osiągnięcia pełnoletności. Warto więc odpowiedzialnie podejść do zadania i wybrać takiego lekarza, dla którego priorytetem jest zdrowie i komfort tych najmłodszych pacjentów.

Rola pediatry w rozwoju dziecka

Warto mieć świadomość, że każdy rodzic, troszczący się o zdrowie swojego dziecka ma dwie opcje. Może zapisać malucha do lekarza rodzinnego lub znaleźć specjalistę, specjalizującego się w chorobach dziecięcych. Większą popularnością cieszy się – rzecz jasna – druga możliwość. Pediatra czuwa bowiem nad prawidłowym rozwojem malucha, obserwuje i reaguje na wszelkie zdrowotne zmiany i przede wszystkim współpracuje z rodzicami maleństwa. W końcu mały pacjent nie jest w stanie samodzielnie stosować się do poleceń specjalisty czy szczerze odpowiedzieć o dolegliwościach. Zatem, pediatra udziela porad rodzicom dziecka w różnorodnych kwestiach. Począwszy od żywienia dziecka a skończywszy na instrukcji działania w nagłych przypadkach.

Jakie cechy powinien posiadać lekarz – pediatra?

Ze względu na to, że pediatra zajmuje się leczeniem dzieci, a nie osób dorosłych, musi więc posiadać pewne umiejętności. Oprócz wysokiego poziomu kompetencji, powinien także wyróżniać się:

  • empatycznym podejściem do małego pacjenta – to od tego w głównej mierze zależy czy dziecko stresuje się wizytą i płacze czy też z chęcią wybiera się do gabinetu. Jeśli pediatra będzie potrafił rozbawić dziecko w trakcie badania, proces leczenia będzie przebiegał sprawniej. Maluch z dumą i przyjemnością będzie odwiedzał lekarza.
  • umiejętnością słuchania i rozmowy – pediatra powinien szanować zdanie rodziców dziecka, tłumaczyć im wybrane zagadnienia, udzielać porad pediatrycznych i z cierpliwością odpowiadać na ich pytania. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając pediatrę warto też wziąć pod uwagę kilka innych aspektów. Między innymi to, czy pediatra oferuje również opcję dojechania do pacjenta, gdy zajdzie taka potrzeba. Możliwość  zamówienia wizyty domowej oferuje Jarosław Groszko – Indywidualna Praktyka Lekarska. Jest to wysoko wykwalifikowany doktor nauk medycznych, który specjalizuje się w pediatrii. Kompetencje i doświadczenie specjalisty pozwalają na dobór najskuteczniejszej metody leczenia i na jak najszybszą eliminację choroby. Oczywiście, standardowo ten lekarz pediatra przyjmuje pacjentów w stacjonarnie. Co ważne, wyposażenie gabinetu pozwala  na wykonanie szeregu niezbędnych badań.

Podziel się