Artykuł sponsorowany Czym są polipy w nosie i jak należy je leczyć?

Czym są polipy w nosie i jak należy je leczyć?

Polipy w nosie to dolegliwość, która w znacznym stopniu upośledza jakość życia pacjentów. I choć nie są groźne, to mogą prowadzić do nieprzyjemnych uciążliwości, takich jak wyciek wydzieliny, ciągłe uczucie zatkanego nosa czy upośledzenie smaku i węchu. Czym spowodowane są polipy w nosie? Jak je leczyć? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule. Miłej lektury!

Czym są polipy?

Polipy nosa można określić jako rozrosty błony śluzowej, które swoim kształtem przypominają nieco krople wody. Przyjmują formę miękkich wyrośli i co ważne, nie mają charakteru nowotworowego. Choć nie stanowią poważnego zagrożenia, to mogą prowadzić do rozmaitych powikłań. Te miękkie guzki tworzą się ze zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa oraz zatok, w wyniku jej obrzęku, przerostu oraz nagromadzenia się płynu pomiędzy warstwami śluzówki.

Jakie są przyczyny powstawania polipów?

Jednoznaczne sprecyzowanie przyczyny pojawienia się polipów u konkretnej osoby nie zawsze jest możliwe. Jednak uznaje się, iż bezpośrednim powodem tworzenia się rozrostu błony śluzowej w nosie jest stan zapalny śluzówki. Osoby najbardziej narażone na rozwój polipów to pacjenci cierpiący na chroniczny nieżyt nosa i zatok, a także alergicy.

Co więcej, wzmożone ryzyko występuje także u chorych na astmę lub atopowe zapalenie skóry, pacjentów chorych na alergiczne grzybicze zapalenie zatok, uczulonych na niesteroidowe leki przeciwzapalne, osób z obniżoną odpornością, czy cierpiących na mukowiscydozę oraz zespół Churga i Strauss.

Rozpoznanie i leczenie polipów

Bardzo często niewielkie polipy nosa mogą nie być odczuwalne dla pacjenta. Co ciekawe, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności w nosie. Pierwsze sygnały zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy polipy osiągają większe rozmiary. Wówczas pacjenci obserwują takie objawy jak:

  • uczucie zatkania nosa,
  • łzawienie,
  • problemy odczuwania węchu i smaku,
  • zaburzenia oddychania przez nos,
  • wyciek wydzieliny z jam nosa,
  • kłopoty z oddychaniem przez nos.

Rozpoznaniem polipów w nosie zajmuje się laryngolog, np. lekarz Beata Bocheńska. Specjalista przeprowadza badanie przy użyciu odpowiedniej aparatury, która pozwala dokładnie zobrazować jamy nosowe od przodu. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie przyjrzeć się strukturom mieszczącym się w ujściach zatok przynosowych, przewodzie nosowym środkowym oraz nozdrzach tylnych.

Leczenie odbywa się za pomocą środków o działaniu przeciwzapalnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba, wskazane jest leczenie zabiegowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas