Artykuł sponsorowany Czym są badania psychotechniczne i kto musi je wykonywać?

Czym są badania psychotechniczne i kto musi je wykonywać?

Wiele zawodów związanych jest z dużym ryzykiem podczas wypełniania powinności pracowniczych. Wynika to najczęściej z charakteru samej pracy – często uwzględniającej ciężkie maszyny lub pojazdy. Badania psychotechniczne pozwalają ocenić czy dana osoba może podjąć się pracy na konkretnym stanowisku. Bez wykonania konkretnych testów w ośrodku medycyny pracy, może się okazać, że odpowiedzialne stanowisko objęła osoba zupełnie do tego nieodpowiednia!

Badania psychotechniczne – co to takiego?

To nic innego jak badania psychologiczne, które pozwalają ocenić stan psychiczny pracowników. Są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracowników w zakładzie, ale również poza nim. Badania psychotechniczne są obowiązkowe w wielu zawodach, które w codziennej pracy korzystają z niebezpiecznych narzędzi. Badania te są skierowane głównie do osób wykonujących zawody techniczne, gdzie niezbędna jest nienaganna sprawność psychologiczna oraz zdolności do obsługi maszyn. Na badania psychotechniczne kieruje najczęściej pracodawca, co wynika z Kodeksu Pracy, lub lekarz. Można też udać się na takie badania bez skierowania, prywatnie. Psychotesty są niezbędne przed podjęciem zatrudnienia oraz po upływie czasu wskazanego przez lekarza medycyny pracy. Powtórne badania są nieodzowne podczas zmiany stanowiska na inne. 

Badania psychologiczne dla pracowników

Badania psychologiczne są obowiązkowe, a niedopilnowanie terminów kolejnych kontroli i brak aktualnego zaświadczenia lekarskiego może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Niechlujnemu pracodawcy grozi nie tylko wysoka grzywna, ale nawet kara więzienia jeśli dojdzie do wypadku z ofiarami śmiertelnymi lub z poważnym uszczerbkiem zdrowia. Częstotliwość badań psychotechnicznych zależy w głównej mierze od wieku badanego oraz stanowiska, jakie piastuje. Testy psychotechniczne muszą przejść przede wszystkim:

  • operatorzy maszyn oraz ciężkiego sprzętu,
  • zawodowi kierowcy (kurierzy, dostawcy, osoby prowadzące pojazdy uprzywilejowane),
  • osoby, które w pracy wykorzystują samochód służbowy,
  • egzaminatorzy oraz instruktorzy nauki jazdy,
  • praca na wysokościach,
  • motorniczy,
  • górnicy.

Testy przeznaczone dla osób z powyższych zawodów muszą przejść również kierowcy, których skierowała na nie Policja lub Prezydent Miasta. Ma to najczęściej miejsce w momencie zatargu z prawem, kiedy policja przyłapie takiego delikwenta na jeździe „pod wpływem”. Obowiązek przejścia psychotestów spada również na osoby, które przekroczyły 24 punkty karne lub uczestniczyły w wypadku drogowym, gdzie byli ranni lub ofiary śmiertelne.

Na czym polega badanie psychotechniczne?

Psychotesty dla kierowców oraz wszystkich innych osób, które muszą je przejść, przeprowadza się w poradniach psychologicznych posiadających upoważnienie wojewody. Dobrym przykładem może być Poradnia medycyny pracy prowadzona przez Grzegorza Tomczyka w Kołobrzegu. Badania psychotechniczne składają się z kilku etapów, które uwzględniają testy pisemne, aparaturowe oraz wywiad psychologiczny. Wszystko to ma na celu zbadać, czy kandydat na kierowcę zawodowego lub operatora maszyny ma:

  • odpowiednią osobowość,
  • dobrą koncentrację uwagi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Badania psychotechniczne oceniają również szybkość reakcji na bodźce oraz koordynację wzrokowo - ruchową, które są kluczowe dla bezpiecznego wykonywania zawodowych obowiązków. Badanie może potrwać maksymalnie półtorej godziny, warto przyjść na nie wyspanym i wypoczętym. Pamiętać trzeba o zabraniu dowodu osobistego, skierowania na badania oraz okulary jeśli je nosimy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas