Materiał Partnera Czym różni się proteza od implantu zębowego?

Czym różni się proteza od implantu zębowego?

Braki w uzębieniu są krępujące dla każdej osoby, która dba o swój wizerunek, niezależnie od wieku. Przyczyny utraty zębów są różne, na przykład: próchnica, wypadek, choroby nowotworowe. Zarówno zastosowanie implantu, jak i protezy umożliwiają uzupełnienie ubytków, co przekłada się na wyższą samoocenę i większą pewność siebie. Metody różnią się między sobą przede wszystkim sposobem wykonania oraz mocowania w jamie ustnej.

Nowoczesna implantologia

Implanty są wykonywane z tytanu lub materiałów ceramicznych. Pozwalają na zastąpienie naturalnego korzenia. Są one wykonywane między innymi w przychodni stomatologicznej Artdent, znajdującej się w Brzesku i Bochni. Czasem zabieg umieszczenia implantu musi zostać poprzedzony augmentacją kości, czyli jej odbudową. Rozpoczęcie uzupełnienia braków tym sposobem jest możliwe dopiero po prawie dwunastu tygodniach od utraty zęba. Następnie po trzech miesiącach od wstawienia implantu jest na nim projektowana korona protetyczna. Obydwa etapy poprzedza wykonanie diagnostyki radiologicznej, czyli zdjęcia panoramicznego szczęki oraz tomografii stożkowej 3D. Tego typu wstawki mogą być użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat. Służą one do odbudowy zarówno jednego zęba, jak i dwóch w szczególności w tyle jamy ustnej.

Implanty stosuje się także do tworzenia całych protez zębowych. Pozwala to uniknąć ich uciążliwego spadania. Można w ten sposób stworzyć protezę stałą w postaci mostu porcelanowego na metalu lub zdejmowaną, które konstrukcja opiera się na belkach, zasuwach, magnesach, teleskopach.

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z zabiegu implantologii. W szczególności przeciwwskazania dotyczą: kobiet w ciąży, osób korzystające z używek (narkotyki, alkohol, papierosy), pacjentów zmagających się z paradontozą, AIDS, nowotworami, chorobą Parkinsona, a także poważnymi zaburzeniami odporności. Dyskwalifikujący może być także zbyt młody wiek, ze względu na nieukształtowany kościec.

Różnorodne metody protetyki

Podstawowy podział to protezy stałe lub ruchome. Pierwsze charakteryzują się stałym mocowaniem do uzębienia pacjenta. Pozwala na odbudowę części poszczególnego zęba lub luki w całym łuku. Są one uzupełniane najczęściej za pomocą mostów protetycznych. Drugie z kolei można wyciągać z jamy ustnej i stosuje się je przy nieregularnie rozmieszczonych lub dużych brakach. Występuje kilka jej rodzajów:

  • proteza szkieletowa – łączy się ją z uzębieniem pacjenta za pomocą zatrzasków. Jej główne zalety stanowi szybkość adaptacji, jak również brak zaburzeń w odczuciach smaku;
  • proteza akrylowa – wykonywana zarówno w wersji częściowej, jak i całkowitej pozwala na ukrycie bezzębia i prawidłowe wygojenie się tkanki miękkiej po ewentualnym zbiegu usuwania zębów. Stanowi także idealne rozwiązanie do adaptacji przed protezą całkowitą;
  • proteza nylonowa – tworzona z termoplastycznego materiału zawierającego dodatek nylonu. Dzięki temu jej trzon jest elastyczny, a adaptacja przebiega jeszcze sprawniej. Natomiast nie istnieje możliwość jej naprawy oraz dostawienia dodatkowych zębów;
  • mosty protetyczne – montowane są na implantach i umożliwiają odbudowę pięciu i więcej braków. Są pełnoceramiczne lub pokryte w całości porcelaną. Dzięki temu nie widać różnicy pomiędzy uzupełnioną częścią a zębami pacjenta.

Opracowanie:

Artdent Przychodnia stomatologiczna

Brzesko , Legionów Piłsudskiego 30

Podziel się