Artykuł sponsorowany Czym różni się fizjoterapia od fizykoterapii?

Czym różni się fizjoterapia od fizykoterapii?

Nasza mobilność może ulec osłabieniu przez różnego typu czynniki. Czasem jest to skutkiem różnego typu wypadków, ale często przyczyna wynika z wieku lub też uwarunkowań genetycznych. Na szczęście medycyna z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowana i do dyspozycji mamy wiele różnych metod, które poprawią mobilność oraz uśmierzą nasz ból. Takie zadanie ma właśnie fizjoterapia i fizykoterapia. Na czym polegają tego typu usługi? Sprawdź!

Istota fizykoterapii

W medycynie możemy spotkać się z różnymi formami leczenia, a jedynymi z nich są fizjoterapia i fizykoterapia. Drugi termin jest jednak mniej znany pomimo swojej dużej skuteczności. Fizykoterapią nazywamy całość czynności, które oddziałują na nasze ciało poprzez bodźce wytwarzane przez specjalne urządzenia. Jedną z nich jest terapia ultradźwiękami. Fale dźwiękowe zmniejszają napięcie mięśni, a także łagodzą dolegliwości bólowe. Przeciwzapalne i regenerujące właściwości ma z kolei magnetoterapia, która wykorzystuje zmienne pola magnetyczne. W przypadku chorób kręgosłupa poleca się szczególnie elektroterapię. Fizykoterapia często stanowi element uzupełniający fizjoterapii.

Wpływ fizjoterapii na organizm

Fizjoterapia to także forma rehabilitacji, która jest bardzo skuteczna dla osób w każdym wieku. Często jest to terapia wspomagająca główne leczenie, którą, jak sugeruje ekspert z Kolmed s.c. można idealnie dopasować do potrzeb danego pacjenta. Jest to bowiem dziedzina, która zajmuje się leczeniem nieprawidłowości w układach takich jak oddechowy, sercowo-naczyniowy, mięśniowy oraz mięśniowo-szkieletowy. Najczęściej fizjoterapia pozwala nam na odzyskanie utraconej mobilności, która może być skutkiem złamań lub uszkodzeń stawów, wylewu, zawału serca czy też innych schorzeń wrodzonych. Zazwyczaj stosuje się terapię manualną, której najważniejszym elementem jest masaż funkcyjny rozciągający stawy oraz mięśnie. Często w celu odciążenia nadwyrężonych tkanek stosuje się dodatkowo plastry stabilizujące.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas