Artykuł sponsorowany Czym objawiają się zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić?

Czym objawiają się zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia lękowe są przypadłością dotykającą wiele osób. Wpływają one negatywnie na jakość życia, towarzyszą pacjentowi cały czas. Odczuwany lęk uniemożliwia racjonalne podejmowanie decyzji i wykonywanie działań. Stany takie należy leczyć. Objawy tych zaburzeń są różnorodne, ale zawsze przykre i uciążliwe. W wielu przypadkach są nieadekwatne do danej sytuacji. Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!

Czym są zaburzenia lękowe?

Objawów zburzeń lękowych jest wiele. Wśród najczęściej występujących wymienia się przyspieszoną pracę serca i problemy żołądkowe. Innymi oznakami, że dzieje się coś złego, są:

  • poczucie odrealnienia,

  • szumy w głowie,

  • chęć ucieczki, schowania się i ukrycia,

  • napady paniki pojawiające się bez przyczyny,

  • lęk przed kontaktami międzyludzkimi, występowaniem przed publicznością,

  • lęk przed daną sytuacją lub obiektem,

  • notoryczne zamartwianie się,

  • ciągłe zmęczenie,

  • drażliwość i napięcie,

  • kłopoty ze snem,

  • skrajne zachowania, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Jak wskazują specjaliści Gabinetu psychoterapii Ewy Duchnowskiej, o zaburzeniach lękowych może świadczyć wiele innych objawów. Wszystkie one powinny skłonić cierpiącą na nie osobę do poszukiwania specjalistycznej pomocy.

Jak sobie skutecznie radzić ze stanami lękowymi?

Zaburzenia lękowe można leczyć na wiele sposobów. Na początek warto postawić np. na ćwiczenia fizyczne, które odciągną myśli od negatywnych emocji, wzmocnią organizm i przyczynią się uwolnienia endorfin. Dobrze dobrana forma aktywności, np. bieganie, jazda na rowerze itp., stanowi skuteczne ujście energii.

Skutecznym sposobem na radzenie sobie ze stanami lękowymi jest profesjonalna psychoterapia. Wizyta u psychoterapeuty pozwoli dostrzec wzorce własnego myślenia oraz zachowania, które przyczyniają się do odczuwania lęków. Może ona również pomóc zastąpić lękowe myślenie, bardziej realistycznym i konstruktywnym podejściem do życia.

Warto również skorzystać z technik relaksacyjnych, które pomagają zmniejszyć napięcie emocjonalne. Wystarczy kilka minut dziennie, by zauważyć efekty odprężenia oraz zmniejszenia napięcia. Ważna jest w tym przypadku umiejętność prawidłowego, wolniejszego niż zazwyczaj, oddychania. Duże znaczenie ma ponadto skutecznie prowadzony trening asertywności oraz dbałość o siebie.

Dobre efekty może przynieść zmiana nawyków żywieniowych. Jakość życia może poprawić dieta, której podstawa to nieprzetworzona, naturalna żywność. Wyeliminowanie substancji pobudzających, np. cukru i kofeiny, może sprawić, że odczuwane stany lękowe osłabną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas