Materiał Partnera Czym muszą się charakteryzować meble medyczne w gabinecie lekarskim?

Czym muszą się charakteryzować meble medyczne w gabinecie lekarskim?

Gabinet lekarski to miejsce, które powinno spełniać bardzo wyśrubowane wymagania pod kątem bezpieczeństwa – zarówno pacjenta, jak i lekarza oraz pozostałego personelu medycznego. Kluczem do osiągnięcia tego jest wyposażenie go w odpowiednie meble medyczne. Sprzęty te, choć na pierwszy rzut oka podobne do tych, które umieszczamy w domach i mieszkaniach, różnią się od nich pod wieloma względami.

Higiena przede wszystkim

W dobie koronawirusa znacząco podniosła się świadomość społeczeństwa na temat dróg, jakimi mogą przenosić się choroby – chodzi między innymi o kontakt z powierzchniami, które wcześniej były użytkowane przez osobę chorą. W gabinetach lekarskich wymagane jest dziś, żeby po każdym pacjencie wszystkie dotykane przez niego przedmioty zostały dokładnie zdezynfekowane – znacząco zmniejsza to ryzyko zakażenia innych osób, obecnych w gabinecie. Z tego powodu jedną z najważniejszych cech mebli medycznych jest łatwość, z jaką można utrzymać je w czystości. Powinny one być wykonane z gładkich i nienasiąkliwych materiałów, takich jak metale i tworzywa sztuczne, które można szybko i skutecznie umyć lub odkazić.

Wysoka wytrzymałość

Drugą ważną cechą mebli medycznych powinna być ich wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać w toku zwykłej eksploatacji lub celowych prób zniszczenia. Wysoka wytrzymałość jest szczególnie istotna, gdyż wpływa na trwałość mebla – innymi słowy, im większa wytrzymałość sprzętu, tym dłużej będzie on nam niezawodnie służył. A to ma wpływ na koszty utrzymania gabinetu. Warto zwrócić uwagę, że nawet stosunkowo nieskomplikowane meble takie jak choćby krzesła są codziennie użytkowane przez dużą liczbę pacjentów – duże obciążenia z pewnością odbiją się na stanie słabszych mebli.

Bezpieczeństwo

W gabinecie lekarskim znajdzie się spory zapas produktów, które nie powinny być dostępne każdemu – mowa tutaj o delikatnych akcesoriach medycznych używanych przy badaniach, jak również o lekach i innych środkach medycznych. Dlatego ważne jest, żeby meble, w których takie rzeczy chowamy, a więc szafki, szafy, szuflady biurka powiadały solidne zamki oraz były bardzo odporne na wszelkie próby zniszczenia.

Komfort i estetyka

Mało kto chętnie chodzi do lekarzy czy dentystów – wizyty te raczej kojarzą się nam z nieprzyjemnościami. Dlatego żeby nieco załagodzić stres pacjentów, warto wyposażyć gabinet w meble, które będą dla nich wygodne i miłe dla oka. Nie bez przyczyny współczesne meble, takie jak te dostępne w ofercie firmy Gemini, utrzymane są zazwyczaj w jasnych kolorach – widać wtedy na nich wszystkie zabrudzenia, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Podziel się